Nauka angielskiego poprzez słuchanie

Uczysz się angielskiego już od dłuższego czasu, ale wciąż mowa Native Speakera jest dla Ciebie niezrozumiała?
To znaczy, że najwyższa pora włączyć słuchanie po angielsku do swojej codziennej rutyny 🙂 . Obecnie mamy to szczęście, że w sieci aż roi się od stron z darmowymi materiałami, które pomogą Ci szlifować tę umiejętność.

Często kursanci nie wiedzą od czego zacząć, żeby zrobić to dobrze, aby nauka przyniosła jak najlepsze rezultaty. W najnowszym wpisie postanowiliśmy więc zebrać garść porad, które pomogą Ci efektywnie pracować nad rozumieniem ze słuchu.

Dlaczego słuchanie jest takie ważne?
Zaraz po mówieniu jest to kluczowa umiejętność, która ma bardzo istotny wpływ na poprawną komunikację. Ktoś, kto nie ćwiczy słuchania, nie poznaje naturalnej melodii języka czy różnorodności akcentów. Jest to bardzo ważne, aby móc poczuć swobodę mówienia w języku obcym.

Istotne jest nie tylko to, jak często słuchamy po angielsku, ale również to, czego słuchamy. Regularne słuchanie autentycznych wypowiedzi Native Speakerów poprawia rozumienie ze słuchu i minimalizuje ryzyko nieporozumień w przypadku np. wizyty w kraju anglojęzycznym.

Kiedy zacząć?
Najlepiej jeszcze dziś! 🙂 Im szybciej zaczniesz zapoznawać się z naturalną melodią języka, tempem wypowiedzi i akcentami, tym lepiej!

Bardzo często spotykamy się z tym, że kursanci frustrują się kiedy nie mogą zrozumieć każdego słowa. Jeśli i Ty tak masz, to musisz wiedzieć, że jest to zupełnie normalne. Zwłaszcza w przypadku materiałów, które nie pochodzą z podręcznika i nie zostały dostosowane do konkretnego poziomu.

Sposoby słuchania:

  1. Słuchanie pasywne. Idealnym przykładem jest słuchanie radia, które gra podczas wykonywania innej czynności. Pamietaj, że nawet jeśli nie skupiasz się za bardzo na tym, czego słuchasz, to i tak przyzwyczajasz mózg do brzmienia obcego języka.
  2. Słuchanie aktywne. W tym przypadku nauka jest bardziej świadoma. Słuchasz, wykonujesz ćwiczenia, zapisujesz, powtarzasz więc zapamiętujesz.

Podsumowując
Obie formy słuchania są bardzo potrzebne i dlatego najlepiej je ze sobą łączyć. Zadbaj o regularność.

Zasady efektywnego słuchania

  • Słuchaj często, najlepiej codziennie.
  • Wybieraj materiały z różnych źródeł.
  • Słuchaj zarówno pasywnie, jak i aktywnie (jednak z naciskiem na to drugie)
  • Wybieraj materiały, które są nieco trudniejsze od Twojego poziomu.   
  • Nie przejmuj się! Nie rozumiesz wszystkich słów? To zupełnie normalne 🙂 Z Czasem będzie coraz lepiej!

Czego słuchać?
Radio online jest dostępne prawie zawsze i wszędzie. Możesz go słuchać prowadząc samochód, wracając pociągiem do domu, czy spacerując po mieście. W sieci na pewno znajdziesz również mnóstwo darmowych i ciekawych filmów, filmików czy seriali.

Świetnym sposobem na szybką naukę języka oraz utrwalenie zwrotów i słówek po angielsku  jest również czytanie książek. Dowiedz się już dziś jak czytać książki po angielsku, żeby efekty były jak najlepsze 🙂 .