Mapa myśli i nauka języka angielskiego? Właśnie tak!

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, jak nauka języka wpływa na nasz mózg. Dziś natomiast opowiemy o metodzie, która pozwoli Wam świadomie wpływać na Wasz mózg i zwiększać efektywność nauki.

Czym zatem jest wspomniana mapa myśli i jak może pomóc w nauce języka?
Otóż jest to nietypowy sposób notowania i prezentowania informacji, który łączy w sobie nie tylko tekst ale i rysunki, kolory, odniesienia. Połączenie ze sobą tych elementów sprawia, że w procesie notowania, uczenia się i zapamiętywania wykorzystywane są obie półkule mózgowe. Pozwala to w krótszym czasie tworzyć skojarzenia oraz uatrakcyjnić sam proces nauki. Przykład mapy poniżej:

mindmap

Grafika ze strony: http://4.bp.blogspot.com/

Można tez postarać się i przedstawić mind mapę w formie bardziej atrakcyjnej graficznie. Z pewnością uczyni to naukę przyjemniejszą:

mindmap english wordsGrafika ze strony: http://www.englishdaybyday.net/

Zdecydowaną zaletą map myśli jest ich uniwersalność. Możemy stosować je do nauki absolutnie wszystkiego. Dzięki niej możecie śmiało rozpisać zasady stosowania poszczególnych czasów w języku angielskim, zbudować bazę wypracowania czy też pogrupować tematycznie słówka na kartkówkę. Jest to metoda nieco bardziej czasochłonna niż tradycyjne notowanie, jednak jej skuteczność jest warta tego czasu – wasz mózg to doceni.

Ze względu na samodzielne porządkowanie i przetwarzanie informacji, są one dużo skuteczniej przyswajane przez mózg. Stworzenie mapy myśli (ang. mind map) ułatwia nie tylko naukę ale i powtórki danego materiału, przyspiesza aktualizowanie informacji.

Pamiętajcie jednak, że jest to jedna z wielu metod, dzięki której nauka języka angielskiego stanie się łatwiejsza, skuteczniejsza i przyjemniejsza. Więcej metod, w tym Talkman, poznacie w naszych szkołach. Zapraszamy!