Rozmowa o pracę po angielsku

Coraz więcej firm w Polsce posiada zagraniczny kapitał, lub najzwyczajniej wymaga od swoich pracowników przynajmniej podstawowej znajomości języka obcego. Nie jest zaskoczeniem, że język angielski jest jednym z najczęściej wymienianych wymogów przez firmy poszukujące wykwalifikowanych pracowników. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, która zostanie przeprowadzona po angielsku? Oto kilka wskazówek!

Najważniejsze pierwsze wrażenie!
Nie jest tajemnicą, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Warto przygotować się na to, jak przywitamy się z osobami rekrutującymi nas oraz jak rozpoczniemy z nimi rozmowę. Bez wątpienia jedną z pierwszych próśb będzie, abyśmy w kilku zdaniach przedstawili siebie. Warto zaznaczyć ile mamy lat, jakie dotychczasowe stanowiska pracy piastowaliśmy oraz co interesuje nas prywatnie.

Wysławiaj się formalnie!
Przed rozmową warto odświeżyć sobie słówka, które z pewnością będą przydatne podczas rozmowy. Mogą one dotyczyć naszych mocnych i słabych stron, jak również samego stanowiska pracy. Bez wątpienia ważne okażą się również określenia związane z naszymi umiejętnościami, ważnymi dla potencjalnego pracodawcy.
Starajmy się używać formalnych zwrotów – unikajmy potocznego języka, slangu. Z pewnością świadczy on o tym, że swobodnie czujemy się rozmawiając w obcym języku, jednak jeśli zależy nam na konkretnym stanowisku – zachowajmy profesjonalizm również w tej kwestii.

Porządny research!
Aby jeszcze lepiej przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej sprawdź, czy potencjalny pracodawca posiada stronę internetową. Jeśli tak – to świetnie. Warto na spokojnie zaznajomić się z historią marki oraz tym, co oferuje. Zwracaj uwagę na specjalistyczne słownictwo i wykorzystaj je podczas rozmowy kwalifikacyjnej – na pewno zyskasz tym w oczach osoby rekrutującej!

Przygotuj się na zadania dodatkowe!
Rozmowa to nie jedyne, o co możemy zostać poproszeni podczas naszej rozmowy kwalifikacyjnej. Ubiegając się o stanowiska biurowe warto również przypomnieć sobie jak pisać krótkie i zwięzłe listy o charakterze formalnym czy nieformalnym. Zastanów się, w jaki sposób pracodawca chciałby wykorzystać Twoje umiejętności językowe… i udoskonal je!

Pomyśl o tym, co sprawia Ci problem!
Zanim staniesz oko w oko z osobą rekrutującą zastanów się, jakie pytania sprawią Ci największy problem. Być może o oczekiwane wynagrodzenie? Profity dodatkowe? Urlopy? Możliwość wyjazdów na długie delegacje? Warto się do nich przygotować i podczas rozmowy wziąć je na chłodno!