Świąteczne ciekawostki z całego świata

Z okazji zbliżających się świąt, opowiemy dziś o świątecznych ciekawostkach z różnych zakątków świata. Oczywiście skupimy się na krajach anglojęzycznych 😉

Świąteczna kartka
Tak jak i u nas, tak i w Stanach Zjednoczonych, w Irlandii, w Wielkiej Brytanii i w Kanadzie wysyła się kartki z życzeniami świątecznymi. Co ciekawe, równie często można spodziewać się życzeń przesłanych drogą pocztową od swojej babci czy sąsiada, jak i hydraulika, czy pana, który niedawno czyścił Ci dywan 😀

Dalsze losy świątecznej kartki
Otrzymane kartki rozwiesza się np. na sznurku nad kominkiem, na półkach i w każdym możliwym miejscu w salonie. Święty Mikołaj przychodzi do dzieci przeważnie 25 grudnia. W Anglii renifer dostaje czasem kostkę cukru, a Mikołaj szklankę mleka. Jednak chyba najbardziej zadowolony wychodzi Święty Mikołaj od irlandzkich dzieci, które przy kominku zostawiają mu owocowe ciastko i butelkę Guinness`a (najpopularniejsze piwo w Irlandii).

Mikołajki
U nas, kiedy dziecko w ciągu roku jest niegrzeczne, może spodziewać się pod choinką rózgi od Świętego Mikołaja. W Irlandii za złe zachowanie dostanie węgiel.

Świąteczne ciasto
W Boże Narodzenie na angielskim i irlandzkim stole nie może zabraknąć świątecznego ciasta. Zawsze jest ono takie samo. Robi się je z suszonych, kandyzowanych owoców, które okrywa się grubą warstwą marcepanu i lukru.

Tradycje kulinarne
Przeważnie na stole Anglika króluje indyk. Na Święta Bożego Narodzenia wybiera się zawsze okazy z dużą piersią, jako że tylko pierś jest jedzona. Podaje się ją w plastrach z nadzieniem z chleba i ziół. W grudniowy wieczór ludzie gromadzą się pod gołym niebem ze świecą w ręku i śpiewają kolędy, zazwyczaj przy pomocy jakiegoś zespołu lub chóru. Śpiewanie starych, dobrych kolęd, które przypominają znaczenie świąt, to dobry sposób, by wejść w świąteczny nastrój.

Australia
Święta Bożego Narodzenia w Australii wypadają w środku lata i są obchodzone niezwykle oryginalnie – na plaży! 25 grudnia australijskie rodziny zbierają się nad brzegiem oceanu przy wspólnym grillu. Wszyscy wymieniają się prezentami, śmieją się i żartują, zażywają także kąpieli, grają w plażowe gry oraz w krykieta. Chyba każdy chciałby spędzić święta choć jeden raz w taki właśnie sposób 😉

Tradycyjna świąteczna kolacja może być nieco za ciężka przy letnim upale. Wiele osób wybiera zatem coś z owoców morza lub szynkę na zimno, indyka oraz sałatki. Na zakończenie podawany jest znakomity deser, zwany Pavlova, który smakuje najlepiej z truskawkami, granatem i bitą śmietaną.

Święty Mikołaj
Australijski Święty Mikołaj wygląda zupełnie inaczej, niż ten, jakiego znają dzieci na innych kontynentach. Jest bowiem ubrany w strój… płetwonurka i zdarza się, że przybywa na desce windsurfingowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Republika Południowej Afryki
Pierwsza gwiazdka, jeśli w ogóle się pojawi, to znacznie później około godziny ósmej ze względu na dłuższy dzień.Choinka w RPA należy do rzadkości; przeważają eukaliptusy i palmy. Pasterka obchodzona jest we wcześniejszych godzinach ze względu na…rosnącą przestępczość. Niezwykle popularne w RPA jest świąteczne grillowanie, żartobliwie zwane „Braai”, by w gronie przyjaciół i rodziny zajadać się mięsem i krewetkami.

Stany Zjednoczone
Amerykanie zebrali do jednego świątecznego worka różnorodne piosenki, historie, zabawy z niemal całego świata. Znajdzie się zarówno świąteczna choinka, udekorowana lampkami i bombkami, z aniołkiem lub gwiazdą na czubku, wystawny świąteczny obiad, jak i prezenty.

Pojawiają się również typowo świąteczne postacie tj.: Rudolf – czerwononosy, najbardziej znany renifer z zaprzęgu Świętego Mikołaja oraz Frosty – „zmarznięty” bałwanek. Ogromną rolę w okresie świąt odgrywają świąteczne piosenki. Mikołajowi w roznoszeniu prezentów pomagają elfy. W Stanach Zjednoczonych, tak jak i w innych krajach anglojęzycznych zamiast wysyłać listy, wrzuca się je do kominka, by z dymem uleciały do nieba.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Barbados
Boże Narodzenie na Barbadosie jest obchodzone w tradycyjny sposób : ze światełkami, choinkami i mnóstwem jedzenia i picia. Posiłek składa się z pieczonej szynki, wieprzowiny, kurczaka, słodkiego pieczywa, budyniu, ciasta kokosowego i czarnego „Christmas cake” z rumem.

Na dziś to już wszystko, ale obserwuj uważnie naszego bloga, bo mamy dużo więcej ciekawostek świątecznych w zanadrzu! Kto wie, może w tym roku zainspiruje Cię nie tylko polska tradycja i np. na Twoim wigilijnym stole pojawi się indyk? 😉