Sylwestrowe zwyczaje w krajach anglojęzycznych

W Polsce panuje zwyczaj, iż ostatni dzień roku powinno się przeżyć w dobrym nastroju i przy suto zastawionym stole. Wtedy cały rok będzie pełen pomyślności i dostatku. W niektórych regionach do dziś zachował się przesąd, że pierwszą osobą wchodzącą do domu w Nowy Rok powinien być mężczyzna, jeśli próg przestąpi kobieta, to zwiastuje kłótnie i kłopoty przez cały rok ;).

Niemal pod każdą szerokością geograficzną Sylwester, to czas hucznych zabaw, imprez w klubach i wielkich plenerowych koncertów, zwykle pod miejskim ratuszem. Jest jednak kilka miejsc, gdzie zmianę czasu celebruje się w wyjątkowy sposób lub towarzyszą temu specyficzne zwyczaje. Zobacz, jak wita się Nowy Rok w krajach anglojęzycznych!

Wielka Brytania
Mieszkańcy Wielkiej Brytanii spędzają Sylwestra w pubach lub w domu w gronie przyjaciół. Przed wybiciem północy włączają radio lub telewizor, aby wspólnie odliczać ostatnie sekundy do nadejścia nowego roku. W Londynie, przy akompaniamencie dzwonów słynnego Big Bena, niebo rozbłyska setkami kolorowych fajerwerków. Natomiast 1 stycznia w Londynie odbywa się wielka noworoczna parada, w której uczestniczą tysiące osób.

Australia
W Polsce wakacyjne festiwale rockowe i Sylwester znajdują się na przeciwległych biegunach kalendarza, ale na drugiej półkuli wszystko jest na opak. W Australii możliwe jest połączenie klimatu rodem z Open’era i noworocznych fajerwerków. Na przełomie grudnia i stycznia odbywa się tam kilka festiwali muzycznych na przykład Fall Festival na Tasmanii. Jest to niezwykły zbiór wielu sztuk. Od koncertów rockowych przez występy kabaretowe, po pokazy cyrkowców. Będąc na antypodach na przełomie roku warto sprawdzić też Lost Paradise niedaleko Sydney, Beyond the Valley pod Melbourne i Origin NYE w Perth.  

Nowy Jork
Gdy u nas wznosi się ostatni już toast, na Manhattanie atmosfera właśnie sięga zenitu. Od 1904 r. mieszkańcy Nowego Jorku zbierają się w Nowy Rok na Times Square. Na co dzień, jest to jedno z najruchliwszych skrzyżowań, pełne jaskrawych telebimów i billboardów reklamowych. W noc sylwestrową to miejsce potrafi zgromadzić nawet milion ludzi! Frekwencję zapewnia świetny program artystyczny z udziałem największych gwiazd muzyki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kulminacyjnym punktem uroczystości jest Ball Drop tzn. opuszczenie wielkiej kuli z wieżowca Times Square One, kilkadziesiąt metrów w dół. Mieniąca się kula spada tam punktualnie o północy, po wspólnym odliczeniu ostatnich sekund przechodzącego do historii roku. Na wiwatujących w dole ludzi, spada wtedy gigantyczna chmura konfetti.

A Ty jak spędzisz swojego Sylwestra? 😉

Życzymy Ci wszystkiego najpiękniejszego w nadchodzącym Nowym Roku. Happy New Year! 😀