Anglojęzyczne seriale – ucz się poprzez rozrywkę!

 Wspominaliśmy, jak ważne jest uczenie się na różnorodnych płaszczyznach: słuchowo, wzrokowo, werbalnie, również poprzez dotyk! Dzisiaj proponujemy Wam połączenie przyjemnego z pożytecznym. Okazuje się, że oglądanie seriali może przynieść uczącym się języka angielskiego spore profity. Jakie?

Każdy z nas ma swój ulubiony serial – jeśli jest to produkcja brytyjska, amerykańska czy kanadyjska warto zastanowić się, jakie profity – poza rozrywką – przyniesie nam tak spędzony czas.

Język – to oczywiste!
Oczywistym powodem, dla którego warto oglądać seriale angielskie to język. Podczas oglądania zetkniemy się z różnorodnymi konstrukcjami gramatycznymi, wykorzystaniem nietypowych czasów. Z pewnością zwrócimy także uwagę na tempo mówienia i rytmikę. Dobrym pomysłem jest zatrzymywanie serialu od czasu do czasu i próba opowiedzenia sobie czy osobie obok to, co zrozumieliśmy – oczywiście po angielsku!
Seriale angielskie mogą dotyczyć dowolnej epoki – dzięki tej różnorodności zapoznamy się nie tylko ze współcześnie używanym słownictwem, ale zanurzymy je w język używany przez Dickensa czy Wilde’a!

Różnorodność akcentów
Podczas oglądania seriali z pewnością zwrócimy uwagę na akcenty – to prawdziwa przyjemność móc oglądać aktora pochodzącego z Nowej Zelandii czy też konkretnych miast: Glasgow, Edynburga, Dublina czy innych. Zwróćmy uwagę na wymowę, ale również na to, że wiele słów może wydać nam się nieznajomych. To regionalizmy lub też pozostałości po języku przodków!

Znajomość historii!

Znajomość historii to nasz obowiązek – okazuje się jednak, że tę wiedzę można przekazać w niezwykle interesujący sposób. Jednym z nich są właśnie seriale. Dobrym przykładem będzie najnowsza produkcja The Crown, opowiadająca o pierwszych latach rządzenia królowej Elżbiety II, ale również pokazująca jej bliskich, współpracowników. Innym przykładem jest serial Call the Midwife, opowiadający o perypetiach położnych, pracujących we wschodnim Londynie lat 50. XX wieku. Seriali takich jak Sherlock czy The Tudors nie trzeba nikomu polecać.

Rzeczywistość społeczna
Skutkiem oglądania współczesnych seriali angielskich jest także zapoznanie się z rzeczywistością społeczną. To dobry trop dla tych, którzy planują w najbliższym czasie wyjazd do krajów anglojęzycznych. Warto przyglądać się nie tylko obyczajom, ale i otoczeniu tworzonemu przez scenografów. Ich zadaniem jest bowiem najlepsze oddanie opisywanej rzeczywistości.

Z napisami czy bez?
Odwieczny problem podczas oglądania seriali i chęci nauki to pytanie: czy z napisami? Oczywiście, oglądanie filmu z napisami pozwoli nam na zrozumienie szerszego kontekstu. Sprawdza się to w przypadku osób na poziomach A1-A2. W przypadku osób bardziej zaawansowanych napisy będą wyłącznie rozpraszać. Dobrym rozwiązaniem dla nich może być jednak włącznie angielskich napisów i przyglądanie się pisowni mniej znanych i rzadziej używanych słów.