Potwór z Loch Ness – legenda czy prawda?

Tajemnicze jezioro Loch Ness od setek lat budzi zainteresowanie mieszkańców Szkocji oraz całego świata. Wszystko za sprawą mistycznego zwierzęcia, które ma zamieszkiwać mętne i ciemne wody jeziora. Czy stwór istnieje naprawdę? Kto widział go jako pierwszy? Poznajcie tajemnicę potwora z jeziora Loch Ness…

Jezioro Ness jest jednym z wielu słodkowodnych zbiorników, które powstały w tych okolicach podczas ostatniej epoki lodowcowej. Ze względu na sporą zawartość torfu przejrzystość wód jest znikoma, jednak jego wymiary robią wrażenie: ponad 56 kilometrów kwadratowych obszaru (drugie co do wielkości jezioro w Szkocji) oraz 226 metrów w najgłębszym miejscu. W wodach jeziora nie brak takich gatunków jak węgorz europejski, ciernik czy łosoś szlachetny. To jednak nie dla nich co roku ściągają tu tłumy turystów…

Tajemniczy stwór z głębin jeziora
Według relacji licznych świadków w głębinach jeziora zamieszkuje przedziwna istota, najczęściej opisywana jako dwugarbna, z długą szyją oraz ciemną skórą. Pierwsze wzmianki o „pływającej wyspie, zmieniającej swoje położenie” pojawiły się w zapiskach podróżnika Richarda Francka w roku 1658. Sam jednak dalej opisywał ową wyspę jako zlepek mchu i runa leśnego, która pchana jest po powierzchni jeziora. Dopiero 200 lat później pojawiły się inne, liczniejsze opisy rzekomego spotkania z potworem. Według różnorodnych relacji miał on przypominać salamandrę lub miał mieć skórę pokrytą sierścią.

Kolejne doniesienia
Wiek XX to kolejne doniesienia o tajemniczym stworze, tym razem wylegującym się na brzegu jeziora. Jeden z rzekomych świadków zarzekał się, że zwierzę miało nogi podobne do kończyn słonia oraz miało… szczekać na widok intruza! W latach 30 pewien rybak miał spotkać wielkiego stwora o wysokości ok. 6,5 metra. Jednak prawdziwy rozkwit legendy i szaleństwo w poszukiwaniach potwora rozpoczęło się po relacji z 1933 roku, którą niejaki Alexander Campbell zamieścił w lokalnej gazecie. Opisywał w niej stwora podobnego do wieloryba. Na kolejne rewelacje nie trzeba było długo czekać. Wkrótce pojawiło się również.. pierwsze zdjęcie potwora. O autentyczności fotografii dyskutuje się do dzisiaj. W latach 50 przeprowadzono liczne echosondy, które odnotowały zagadkowe odczyty. W kolejnych latach liczne ekspedycje poszukiwawcze na przemian potwierdzały i negowały istnienie tajemniczego stwora w jeziorze. Do dzisiaj sprawa jest zagadkowa, a liczni turyści uporczywie wpatrują się w toń jeziora, poszukując tajemniczego cienia mistycznego zwierzęcia.. .

Bez względu na to, czy legenda o potworze z Loch Ness ma w sobie ziarno prawdy czy jest jedynie wymysłem wyobraźni, historia ta jest chętnie wykorzystywana w popkulturze: filmach i kompozycjach muzycznych. Pedagodzy wykorzystują legendę podczas nauki języka w szkołach. Jak sami twierdzą, język angielski Gliwice jest znacznie ciekawszy, kiedy poznaje się go na żywych i intrygujących przykładach – legendy są tego doskonałym dowodem!
Brytyjskie symbole, rozpoznawalne na całym świecie!
Wielka Brytania znana jest przede wszystkim z powodu rodziny królewskiej oraz licznych atrakcji, czekających na turystów. Istnieją jednak ponadczasowe symbole, które na stałe wpisały się w kulturę tego kraju i które od razu nasuwają skojarzenie z wyspiarskim państwem. Czy znasz je wszystkie?