Bo Londyn to nie tylko Big Ben, czerwone budki telefoniczne i piętrowe autobusy!

Londyn słynie głównie z różnorodności życia kulturalnego, a także: Big Bena, piętrowych autobusów, budek telefonicznych i diabelskiego młyna (London Eye). Ludzie jednak często zapominają o innym aspekcie miasta, a mianowicie o jego parkach, ogrodach i innych cudownych, zielonych przestrzeniach.

Czy wiesz, że….
…aż 47% Londynu, to parki, ogrody i inne tereny zielone? W tym mieście znajduje się około ośmiu milionów drzew, dzięki czemu jest największym “lasem miejskim” na świecie!

Poznaj również najbardziej niebezpieczny ogród w Anglii.
Ogrody Alnwick Garden powstały w 1750 roku z inicjatywy pierwszego księcia hrabstwa i zapalonego ogrodnika. Jest to jeden z najbardziej oryginalnych ogrodów na świecie. Znajduje się w północnej Anglii. Swoją niezwykłość zawdzięcza części o nazwie Poison Garden czyli trujący ogród.

Dlaczego trujący?
Dlatego, że w tym ogrodzie rosną same trujące rośliny! 😀 W ogrodzie oprócz roślin trujących, turyści mogą z bezpiecznej odległości podziwiać rośliny halucynogenne oraz narkotyczne. Są tu trujące muchomory, marihuana, a nawet kokainowiec.

UWAGA: Zwiedzanie tego ogrodu możliwe jest tylko w obecności wyszkolonych strażników. Nie żartujemy, te rośliny naprawdę mogą zabić!

Najpopularniejsze i najbardziej znane
Najbardziej znany jest oczywiście Hyde Park. Mniejszą, ale i tak ogromną popularnością cieszą się miejsca takie jak: Regent’s Park, Green Park, St James’s Park, czy trochę oddalony od centrum Greenwich Park. W mieście znajdziesz również kilka ogrodów zoologicznych, które warto odwiedzić oraz popularny ogród botaniczny – Kew Gardens. 

Zielone przez cały rok drzewa i krzewy, zadbane trawniki i czyste alejki – to obraz większości londyńskich parków, skwerów i ogrodów.

Co jeszcze warto zobaczyć w Londynie?

Royal Parks of London
Królewskie parki w Londynie, to zespół ośmiu parków na obszarze 5 500 akrów. Należą do nich takie obiekty, jak: Hyde Park i Kensington Gardens, Green Park, Regent’s Park i St. James’s Park – największe tereny zielone w centrum Londynu. Bushy Park, Greenwich Park i Richmond Park znajdują się na przedmieściach. Brompton Cemetery, nie jest parkiem lecz terenem zielonym zarządzanym przez Parki Królewskie.

Warto również odwiedzić:
Chelsea Physic Garden. Jeden z najstarszych ogrodów botanicznych w Wielkiej Brytanii, założony w 1673 roku. To w nim były przeprowadzane badania leczniczych właściwości roślin. Starszy od niego jest tylko ogród botaniczny Uniwersytetu w Oksfordzie.
Hampstead Heath, którego powierzchnia zajmuje aż 320 hektarów! Miejsce to słynie ze wzgórza Parliament Hill, z którego można zobaczyć całe centrum Londynu.
Ciekawostka: ta panorama jest jednym z widoków chronionych przez prawo.

Regent’s Park
Został on zaprojektowany w 1812 roku dla księcia Regenta. Miał to był podmiejski ogród, w którym znalazłoby się 56 neoklasycznych willi oraz pałac. Z powodu braku środków ostatecznie udało się wybudować tylko osiem. Do dziś przetrwały trzy z nich. Pałac nigdy nie został zbudowany. W parku znajduje się zoo, w którym można zobaczyć 650 gatunków zwierząt z całego świata. Atrakcją jest również jezioro, teatr na świeżym powietrzu, a także ogród różany Królowej Marii z lat trzydziestych.

Richmond Park
Tutaj możesz spędzić czas aktywnie łowiąc ryby, grając w golfa, jeżdżąc konno lub na rowerze. Ta część Londynu w 1637 roku została ogrodzona murem przez księcia Walii, który zagarniając ziemię nie pytał nawet, czy należą one już do kogoś 😉 Był on terenem łowieckim, w którym po dziś dzień oglądać można dzikie jelenie i daniele, które często podchodzą do ludzi.

Kensington Garden
Początkowo był własnością Wilhelma III oraz jego małżonki, którzy zakupili go wraz z pałacem Kensingrońskim. Był on również miejscem, w którym mieszkała księżna Diana. Dopiero w 1841 roku stał się parkiem publicznym. W pobliżu jeziora Serpentine znajduje się rzeźba Piotrusia Pana z powieści J.M. Barrie warta obejrzenia. Jest tam także fontanna poświęcona Lady Di. Możesz w nim również podziwiać piękne fontanny oraz rzeźby.

Hyde Park
Londyński Hyde Park, to nazwa Królewskiego Parku Londyńskiego, położonego po obu stronach jeziora Serpentine na powierzchni 360 akrów, czyli 159 ha. Obok bramy Marble Arch, znajduje się słynny Speaker’s Corner, czyli forum dla swobodnego wypowiadania wszelkich poglądów w imię wolności słowa (pod warunkiem nieobrażania królowej). Każdy, kto miał coś do powiedzenia mógł w tym właśnie miejscu wygłaszać swoje racje.

Cieszymy się, że mamy możliwość przedstawienia Wam Londynu z nieco innej strony 😉 Londyńskie parki są niesamowicie piękne i rozległe dzięki czemu, dają możliwość nawet kilkugodzinnego obcowania z pięknem natury.

Chcesz więcej? 😀
Sprawdź nasze wpisy o sześciu innych miejscach w Londynie, które musisz zobaczyć i poznaj mroczną historia Tower of London. Nie zapomnij o tym, że wycieczka do Londynu, to również fantastyczna okazja do podszlifowania swojego angielskiego! Koniecznie zerknij na nasz ostatni wpis, o tym jak rozpocząć naukę i rozmowę w języku angielskim za granicą, żeby nie dokładać sobie stresu 😉