5 ciekawostek o Wielkiej Brytanii

Wybierasz się do Wielkiej Brytanii? A może po prostu chcesz lepiej poznać kraj Beatlesów, Elżbiety II i Davida Beckhama? Poznaj 5 ciekawostek, którymi zaimponujesz swojej rodzinie, znajomym, a nawet nauczycielowi języka angielskiego 🙂

TRUDNE AKCENTY
Podczas nauki często mamy do czynienia z materiałami, w których używa się oficjalnego, języka angielskiego. Jedziemy do Wielkiej Brytanii z całkiem dobrą znajomością angielskiego i nagle okazuje się, że mamy problem ze zrozumieniem ludzi na ulicy. Dlaczego? To bardzo proste: przez tysiące lat historii zróżnicowane angielskie rejony wykształciły dziesiątki akcentów – w zasadzie każde angielskie miasto wykształciło inny akcent, nie wspominając już o różnicach jakie można usłyszeć w Szkocji czy Walii.

THE COMMONWEALTH – WSPÓLNOTA NARODÓW
Wielka Brytania jest częścią Wspólnoty Narodów (ang. The Commonwealth), która w większości zrzesza państwa niegdyś należące do korony – wyjątkiem są Mozambik i Rwanda, które nie były kolonią brytyjską. Obecnie Wspólnota obejmuje 53 kraje, w tym te terytoria, w których królowa Elżbieta II nadal jest głową państwa (m.in. Kanada, Australia). W większości przypadków są to jednak niepodległe republiki (m.in. Indie, Kenia), a także monarchie (m.in. Malezja, Lesotho).

NAJDŁUŻSZA NAZWA W EUROPIE – SPRÓBUJ JĄ WYPOWIEDZIEĆ 🙂
Llanfair­pwllgwyngyll­gogery­chwyrn­drobwll­llan­tysilio­gogo­goch, powszechnie znana jako Llanfairpwllgwyngyll lub skrócone jeszcze mocniej Llanfairpwl, to miejscowość w północnej części Walii, niecałe 120 km od Liverpoolu. Nazwa miejscowości liczy 58 znaków i jest najdłuższą nazwą miejsca w Europie oraz drugą jednoczłonową nazwą na świecie. Na pierwszym miejscu znajduję się góra o nazwie: Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu licząca aż 85 znaków, góra znajduje się w Nowej Zelandii, czyli państwie należącym do brytyjskiej korony.

MIŁOŚĆ DO HERBATY
Czy Brytyjczycy naprawdę piją tak dużo herbaty? Oczywiście, że tak!
37% Brytyjczyków pije 2-3 filiżanki herbaty dziennie,
31% Brytyjczyków pije co najmniej 4 filiżanki tego napoju w ciągu dnia.
Podczas wizyty w brytyjskim domu gospodarz z pewnością zaproponuje Wam herbatę, a nie kawę. Nie zdziwcie się również, jeśli do herbaty zostanie Wam podany dzbanuszek z mlekiem – 98% Brytyjczyków pije herbatę przygotowaną właśnie w ten sposób.
W sumie mieszkańcy Wysp wypijają
60 miliardów filiżanek herbaty rocznie.

OJCZYZNA SPORTU – FANI PILKI NOŻNEJ 
Najpopularniejszy ze sportów, piłka nożna, miał swój początek już w starożytności, jednak to w Anglii w 1863 roku powstał pierwszy związek piłki nożnej, który dał początek nowej piłkarskiej erze. Brytyjczycy mieli swój udział także w rozwoju, a w niektórych przypadkach nawet początkach krykieta, golfa, rugby, hokeja, badmintona, tenisa, snookera, darta i curlingu. Mieszkańcy Wysp są także “ojcami” skoków na bungee i… bobslei.

Jak widać, Wielka Brytania to nie tylko ojczyzna najpopularniejszego języka na świecie, ale także interesująca kultura i historia, ludzie oraz zwyczaje.

Nasi lektorzy pochodzą miedzy innymi właśnie z Wielkiej Brytanii, na lekcjach w naszej szkole możesz poznać akcenty ludzi z całego świata.

ZAPISZ SIĘ NA KURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO W SWOIM MIEŚCIE!