5 ciekawostek o Wielkiej Brytanii

Wybierasz się do Wielkiej Brytanii? A może po prostu chcesz lepiej poznać kraj Beatlesów, Elżbiety II i Davida Beckhama? Oto 5 ciekawostek, którymi zaimponujesz swojej rodzinie, znajomym, a nawet nauczycielowi angielskiego 🙂

TRUDNE AKCENTY
Podczas nauki często mamy do czynienia z materiałami, w których używa się oficjalnego, niemalże telewizyjnego języka. Jedziemy do Wielkiej Brytanii z całkiem dobrą znajomością angielskiego i nagle okazuje się, że mamy problem ze zrozumieniem ludzi na ulicy. Dlaczego? Tysiące lat historii wykształciły dziesiątki akcentów – w zasadzie każde angielskie miasto to inny akcent, nie wspominając już o różnicach w Szkocji czy Walii.

THE COMMONWEALTH
Wielka Brytania jest częścią Wspólnoty Narodów (The Commonwealth), która w większości zrzesza państwa niegdyś należące do korony – wyjątkiem są Mozambik i Rwanda, które nie były kolonią brytyjską. Obecnie Wspólnota obejmuje 53 kraje, w tym te terytoria, w których królowa Elżbieta II nadal jest głową państwa (m.in. Kanada, Australia). W większości przypadków są to jednak niepodległe republiki (m.in. Indie, Kenia), a także monarchie (m.in. Malezja, Lesotho).

NAJDŁUŻSZA NAZWA W EUROPIE
Llanfair­pwllgwyngyll­gogery­chwyrn­drobwll­llan­tysilio­gogo­goch, powszechnie znana jako Llanfairpwllgwyngyll lub skrócone Llanfairpwl, to miejscowość w północnej części Walii, niecałe 120 km od Liverpoolu. Nazwa miejscowości liczy 58 znaków i jest najdłuższą nazwą miejsca w Europie oraz drugą jednoczłonową nazwą na świecie – po górze Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu (85 znaków), która zresztą leży w Nowej Zelandii, czyli państwie należącym do brytyjskiej korony.

MIŁOŚĆ DO HERBATY
Czy Brytyjczycy naprawdę piją tak dużo herbaty? Tak 🙂 37% Brytyjczyków pije 2-3 filiżanki herbaty dziennie, a 31% mieszkańców Wysp co najmniej 4 filiżanki tego napoju w ciągu dnia. Podczas wizyty w brytyjskim domu gospodarz z pewnością zaproponuje Wam herbatę, a nie kawę. Nie zdziwcie się również, jeśli do herbaty zostanie Wam podany dzbanuszek z mlekiem – w taki sposób herbatę pije 98% Brytyjczyków. W sumie mieszkańcy Wysp wypijają 60 miliardów filiżanek herbaty rocznie.

OJCZYZNA SPORTU
Najpopularniejszy ze sportów, piłka nożna, miał swój początek już w starożytności, jednak to w Anglii w 1863 roku powstał pierwszy związek piłki nożnej, który dał początek nowej piłkarskiej erze. Brytyjczycy mieli swój udział także w rozwoju, a w niektórych przypadkach nawet początkach krykieta, golfa, rugby, hokeja, badmintona, tenisa, snookera, darta i curlingu. Mieszkańcy Wysp są także “ojcami” skoków na bungee i… bobslei.

Jak widać, Wielka Brytania to nie tylko ojczyzna najpopularniejszego języka świata, ale także interesująca kultura, historia i zwyczaje.