4 skuteczne sposoby na wspomaganie nauki języka angielskiego

1. Wyznacz cele i stwórz plan nauki

Wyznaczanie celów i tworzenie planu nauki to kluczowy krok w nauce języka angielskiego. Bez celów i planu, nauka może stać się chaotyczna, a przez to cel może być niemożliwy do osiągnięcia. Wyznaczanie celów jest kluczowe we wszystkich dziedzinach życia. 

Jeśli chodzi o rozwijanie swoich zdolności językowych wyznaczanie sobie kilku celów krótko- i długoterminowych okazało się jednym z najlepszych i najskuteczniejszych technik nauki. 

Celami krótkoterminowymi mogą być na przykład ukończenie rozdziału w podręczniku, opanowanie nowych słów i zwrotów lub oglądanie filmów lub seriali w oryginalnym języku. Cele długoterminowe mogą być bardziej złożone, takie jak tłumaczenie ustne tekstu czytanego, rozmawianie i pisanie w języku którym chcemy się posługiwać biegle np. poprzez zapisanie się na kurs języka angielskiego, gdzie uczą Native Speakerzy.

2. Nauka przez praktykę

Zanurz się w języku… całkowicie. Gdy zaczniesz otaczać się językiem angielskim w ekspresowym tempie poznasz jego podstawy. Zacznij od przełączenia języka w telefonie. Następnie każdego dnia nazywaj otaczające Cie przedmioty w języku angielskim.
 
Kolejnym etapem będzie składanie prostych zdań np. gdy idziesz wyrzucić śmieci powiedz głośno po angielsku Idę wyrzucić śmieci (ang. I’m going to take the garbage out). Jeśli masz w otoczeniu kogoś kto biegle posługuje się językiem, którego chcesz się nauczyć poproś, aby komunikował się z Tobą właśnie w tym języku. 
 
Dodatkowo możesz zapisać się na lekcje z Native Speakerem, który nie potrafi rozmawiać w Twoim ojczystym języku i jakoś będziesz musiał się komunikować – może wydaje Ci się to trudne, ale pomyśl ile może dać satysfakcji. 
 

3. Podążaj za zainteresowaniami

Ucząc się języka angielskiego, warto wybrać materiały, które nas interesują, aby nauka była ciekawa i przyjemna. Możesz na przykład czytać artykuły o swoim hobby, oglądać filmy w oryginalnej wersji językowej lub słuchać podcastów związanych z Twoimi zainteresowaniami.

Dzięki temu nauczysz się nowych słów i zwrotów, które będą Ci towarzyszyć w konkretnych sytuacjach i ułatwią komunikację z innymi ludźmi w przyszłości.

Może język jest Ci potrzebny do pracy – tym bardziej powinieneś zainteresować się specjalistami w Twojej dziedzinie, którzy posługują się językiem angielskim – zacznij śledzić ich media społecznościowe lub artykuły, które publikują. Warto zainwestować w książki językowe o konkretnej tematyce, które pomogą w utrwalaniu technicznego słownictwa.

4. Korzystaj z technologii

Sposobem na wykorzystanie technologii w nauce języka angielskiego jest korzystanie z aplikacji mobilnych. W sklepach z aplikacjami można znaleźć wiele narzędzi, które pomogą nam w nauce języka.

Wiele z nich oferuje ćwiczenia gramatyczne, quizy ze słownictwa, karty z obrazkami, ćwiczenia z dopasowywaniem słów, a także materiały audio i wideo do nauki. Aplikacje te są powszechne i często dostępne za darmo lub w korzystnych modelach subskrypcyjnych.