Christmas in the USA – jak świętują Amerykanie?

Święta Bożego Narodzenia w Stanach Zjednoczonych obchodzone są różnie: ile rodzin, tyle tradycji. Pewna grupa Amerykanów będzie ściśle przestrzegać religijnych zasad. Inna zaś pomiesza je ze świeckimi, rodzinnymi zwyczajami. Niezwykle często nawiązują do kraju pochodzenia swoich przodków. Jak więc świętują Amerykanie?


TRADYCYJNE ŚWIĄTECZNE JEDZENIE
Najbardziej tradycyjnym świątecznym posiłkiem jest pieczony indyk (ang. roast turkey) lub pieczona szynka (ang. roast ham). Jednak są pewne regiony USA, w których panują zupełnie odmienne kulinarne tradycje. Bożonarodzeniowymi daniami są również: tamales (nadziewane ciasto z mąki kukurydzianej), pieczona gęś z czerwoną kapustą (ang. roast goose with red cabbage), potrawa z ryżu i langusty (ang. crawfish jambalaya), a także sałatka z owoców morza (ang. ‘seven fishes’ seafood salad).


DEKORACJE ŚWIĄTECZNE
Świąteczne dekoracje pojawiają się w amerykańskich domach dużo szybciej niż w Polsce. Organizowane są nawet konkursy na najładniej przystrojony domek. Czasem sąsiedzi prześcigają się w swoich szalonych pomysłach umieszczając wielkie iluminacje świetlne na całym ogrodzie. Wiele osób kupuje choinki na początku grudnia, a niektórzy – tuż zaraz po Dniu Dziękczynienia (ang. Thanksgiving Day), które zawsze wypada w czwarty czwartek listopada. Sklepy i centra handlowe są przystrojone bożonarodzeniowymi ozdobami już od połowy listopada, aby wprowadzić klientów w świąteczny nastrój.


DNI WOLNE OD PRACY
Jedynym dniem wolnym dla wszystkich Amerykanów jest 25 grudnia – w Polsce pierwszy dzień Świąt. W niektórych regionach obowiązują jednak także święta stanowe. W Kansas 24 grudnia jest dniem częściowo wolnym od pracy – firmy muszą działać, ale w tym dniu, w krótszym wymiarze czasowym. Natomiast w Teksasie i kilku innych stanach wszyscy mieszkańcy mają wolne zarówno 24, 25 jak i 26 grudnia. W te dni zwyczajowo nie działają szkoły ani inne placówki edukacyjne.


ŚW. MIKOŁAJ – WIERZĄ CZY NIE?
W USA wierzą w św. Mikołaja (ang. Santa Claus, zazwyczaj określany po prostu jako Santa) jest on odpowiedzialny za przynoszenie prezentów. Św. Mikołaj mieszka na Biegunie Północnym i wyrusza saniami zaprzężonymi w renifery 24 grudnia. Zawsze w nocy wchodzi przez komin i tradycyjnie umieszcza upominki w dużych wełnianych skarpetach. W niektórych domach dzieci zostawiają Mikołajowi poczęstunek w formie szklanki mleka i świeżo upieczonych ciastek. Prezenty otwiera się całą rodziną w Bożonarodzeniowy poranek 25 grudnia.


EGGNOG – ŚWIĄTECZNY DRINK
Eggnog to typowo świąteczny drink, który w USA jest spożywany w trakcie Bożego Narodzenia. Eggnog przygotowuje się z ubitych jajek (stąd nazwa), mleka, cukru, przypraw (cynamonu, wanilii i gałki muszkatołowej) oraz alkoholu – brandy, whisky lub rumu. W smaku jest nieco podobny do ajerkoniaku. Napój serwuje się mocno schłodzony, najlepiej dopiero po 24 godzinach od przyrządzenia.


Jeśli zainteresowała Cię treść obserwuj naszego bloga po więcej ciekawych informacji.
Zapisz się na Kurs Języka Angielskiego już dziś!