Christmas in the USA – jak świętują Amerykanie?

Można powiedzieć, że w przypadku Bożego Narodzenia w Stanach Zjednoczonych, ile rodzin, tyle tradycji. Niektórzy Amerykanie ściśle przestrzegają religijnych “wytycznych”. Inni mieszają je ze świeckimi oraz rodzinnymi zwyczajami, często nawiązując do kraju pochodzenia swoich przodków. Jak zatem świętują Amerykanie?

JEDZENIE
Najbardziej tradycyjnym świątecznym posiłkiem jest pieczony indyk lub szynka (roast turkey or ham). W niektórych regionach USA obowiązują jednak inne kulinarne obyczaje. Jako bożonarodzeniowe danie serwuje się m.in. tamales (nadziewane ciasto z mąki kukurydzianej), pieczoną gęś z czerwoną kapustą (roast goose with red cabbage), potrawę z ryżu i langusty (crawfish jambalaya), a także sałatkę z owoców morza (‘seven fishes’ seafood salad).

DEKORACJE
Świąteczne dekoracje pojawiają się w amerykańskich domach zazwyczaj szybciej niż w Polsce. Wiele osób kupuje choinki na początku grudnia, a niektórzy – tuż zaraz po Dniu Dziękczynienia (Thanksgiving Day), które zawsze wypada w 4. czwartek listopada (w tym roku był to 22.11). Sklepy i centra handlowe są przystrojone bożonarodzeniowymi ozdobami już od połowy listopada, aby wprowadzić klientów w świąteczny nastrój… i zachęcić do zakupów.

DZIEŃ WOLNY
Jedynym dniem wolnym dla wszystkich Amerykanów jest 25 grudnia. W niektórych regionach obowiązują jednak także święta stanowe. W Kansas 24 grudnia jest dniem częściowo wolnym od pracy – firmy muszą działać krócej niż zazwyczaj. Natomiast w Teksasie i kilku innych stanach wszyscy mieszkańcy mają wolne zarówno w wigilię, jak i 26 grudnia. W te dni zwyczajowo nie działają również szkoły ani instytucje edukacyjne.

ŚW. MIKOŁAJ
W USA za przynoszenie prezentów odpowiedzialny jest św. Mikołaj (Santa Claus, zazwyczaj określany po prostu jako Santa). Mikołaj mieszka na Biegunie Północnym i wyrusza w drogę saniami 24 grudnia. Zawsze wchodzi przez komin w nocy i tradycyjnie umieszcza upominki w dużych wełnianych skarpetach. W niektórych domach dzieci zostawiają Mikołajowi poczęstunek w formie szklanki mleka i świeżo upieczonych ciastek. Prezenty otwiera się całą rodziną w bożonarodzeniowy poranek.

EGGNOG
Eggnog to typowo świąteczny napój, który w USA jest spożywany w trakcie Bożego Narodzenia. Eggnog przygotowuje się z ubitych jajek (stąd nazwa), mleka, cukru, przypraw (cynamonu, wanilii i gałki muszkatołowej) oraz alkoholu – brandy, whisky lub rumu. W smaku jest nieco podobny do ajerkoniaku. Napój serwuje się mocno schłodzony, najlepiej dopiero po 24 godzinach od przyrządzenia.