Nauka języka angielskiego to nie tylko wkuwanie słówek i zapoznawanie się z kolejnymi strukturami gramatycznymi. To także poznawanie kultury i obyczajów krajów anglojęzycznych. Świetnym sposobem na bliższy kontakt z kulturą anglojęzyczną są książki. Szczególnie wartymi uwagi są te o tematyce amerykańskiej.
Pomimo że Stany Zjednoczone nie mogą pochwalić się tak długą historią jak Wielka Brytania, zaskakują nas ilością istotnych zdarzeń historycznych, niezwykłymi postaciami. O wielu z nich przeczytać możemy w „Serii Amerykańskiej” wydawnictwa Czarnego. Wydawca postawił na świetnych autorów i doświadczonych tłumaczy. Po które z proponowanych przez Czarne książek warto sięgnąć?
Z historii Dzikiego Zachodu
Bez wątpienia jednym z pierwszych skojarzeń związanych z Ameryką Północną są Indianie. Te rdzenne, wojownicze ludy zostały w szybkim tempie prawie całkowicie wytrzebione, a nieliczne niedobitki zamykano w specjalnie tworzonych rezerwatach. Dzisiaj wiele mówi się o postępowaniu Amerykanów względem chociażby takiej potęgi, jaką byli Komancze. O wyjątkowej historii tego plemienia i zmaganiach z „białymi” opowiada S. C. Gwynne w swojej rewelacyjnej książce „Imperium księżyca w pełni. Wzlot i upadek Komanczów, najpotężniejszego indiańskiego ludu w historii Ameryki Północnej”. Książka ta przenosi nas do początku XIX wieku, kiedy Wielkimi Równinami władali ci niepokonani wojownicy.
Drugą, niezwykle ciepło przyjętą książką o podobnej tematyce jest „Krew i burza. Historia z Dzikiego Zachodu” autorstwa Hamptona Sidesa. Tu również będziemy mogli prześledzić losy indiańskich plemion i ich spotkań z ludźmi wiedzionymi ideą terytorialnego ekspansjonizmu.
Mistyczne religie i wielcy oszuści
Ameryka jest miejscem, gdzie wyjątkowo szybko rodziły się nowe religie lub też zakorzeniały wyznania pochodzące z innych zakątków globu. Czytelnicy mogą zapoznać się z historią powstania religii Mormonów w doskonałej książce Jona Krakauera „Pod sztandarem nieba. Wiara, która zabija”. Mistrzowsko poprowadził on narrację i pokazał jasne i ciemne strony tego rdzennie amerykańskiego wyznania.
Wielu z nas z pewnością kojarzy scjentologię – ona również powstała na gruncie amerykańskim. O jej początkach oraz jej założycielu opowiada książka „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”.
Dla miłośników muzyki…
Soul, jazz – bez wątpienia te gatunki muzyczne zdobyły właśnie w Stanach Zjednoczonych. O największych gwiazdach tych gatunków opowiada David Ritz w książce „Respect. Życie Arethy Franklin” oraz sama Billie Holiday w autobiograficznej książce „Lady Day śpiewa bluesa”.
Miłośnicy nieco bardziej rockowych brzmień z pewnością powinni sięgnąć po biografię Boba Dylana („Kroniki”) – jednego z najbardziej znanych, amerykańskich poetów oraz piosenkarzy. Na uwagę zasługuje także autobiografia Johnniego Casha „Cash. Autobiografia”.
Poznaj amerykańskie miasta!
O historii kryzysu finansowego z roku 2008 mówi się wiele również dzisiaj. Efektem tego krachu było stopniowe podupadanie niegdyś jednego z najbogatszych miast USA – Detroit. W książce „Detroit. Sekcja zwłok Ameryki” dowiemy się, jak budowany był tam przemysł, jak kwitł i jak stopniowo upadał on razem z miastem, rządzonym nieporadnie przez skorumpowanych urzędników.