Cały świat interesuje się życiem współczesnej monarchii, o czym najlepiej świadczy ich gigantyczny wkład w brytyjską turystykę czy ogromny sukces serialu The Crown. Życie brytyjskiej rodziny królewskiej nie składa się jednak tylko z wystawnych kolacji. Często to ciężka codzienna praca, podczas której należy stosować się do tradycji i protokołu.
Jakie nietypowe zasady obowiązują członków rodziny? W tym artykule to sprawdzimy.
Krótkie spodenki
Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego książę George nosi tylko krótkie spodenki? Odpowiedź jest prosta: tak nakazuje tradycja. Takie same nosili jego tata William i wujek Harry, krótkie spodenki u chłopców są również oznaką przynależności do wyższych sfer. W długich spodniach chodzą wyłącznie starsi chłopcy i mężczyźni.
Elegancja i schludność
Członkowie rodu Windsorów są oficjalnymi reprezentantami korony, więc zawsze powinni wyglądać schludnie i z klasą. To właśnie dlatego księżna Cambridge kilka godzin po porodzie pokazywała się fotografom w butach na obcasie, z nienagannym makijażem i idealną fryzurą. W mniej oficjalnych sytuacjach młodsi członkowie rodziny coraz częściej stawiają na luźniejszy styl, ale nie liczcie na zobaczenie księżnej Kate w dresach. Może kiedyś! 🙂
Nakrycia głowy
Jeśli członkini royal family wybiera się na formalne wydarzenie, powinna założyć nakrycie głowy – kapelusz, fascynator lub toczek. Jeśli oficjalny event odbywa się po godz. 18:00, wewnątrz budynku, należy założyć tiarę. Tiara jest jednak zarezerwowana wyłącznie dla mężatek i powinna być ułożona idealnie pod kątem 45°. To się nazywa dokładność.
Przyjmowanie prezentów
Odmowa przyjęcia prezentu jest uznawana za brak grzeczności i wdzięczności. Dlatego nigdy nie odmawiaj! 🙂 Z tego względu członkowie rodziny przyjmują wszystkie, nawet najbardziej niespotykane upominki. Królowej Elżbiecie II podarowano miniaturkę Żelaznego Tronu z “Gry o tron”, książę Andrew otrzymał 12 skrzynek mango, a książę Harry – wycofany z użytku karabin automatyczny.
Świąteczne tradycje
Klan zawsze spędza święta w rezydencji Sandringham w Norfolk. Rodzina królewska otwiera prezenty podczas wspólnej herbaty 24 grudnia, a nie w bożonarodzeniowy poranek. Ale niech nie zmylą Was pozory – członkowie rodziny wcale nie obdarowują się drogimi, ekskluzywnymi prezentami. Zwykle wybiera się drobne podarunki (jak słoik domowego dżemu) czy zabawne upominki – pewnego roku ktoś otrzymał ponoć białą skórzaną nakładkę na toaletę 🙂
Nie dla czosnku
Rzekomo królowa Elżbieta II tak bardzo nienawidzi czosnku, że pałacowi kucharze mają zakaz używania tego składnika do przygotowania potraw. Na kolację, na życzenie królowej, nie serwuje się również ziemniaków, ryżu ani makaronu.
Torebka na ratunek
Wiecie, dlaczego królowa zawsze ma ze sobą torebkę? Poza względami praktycznymi Elżbieta II używa jej również do wysyłania sygnałów swojemu personelowi. Jeśli przełoży ją z lewej ręki na prawą, oznacza to, że chce zakończyć konwersację. Jeśli podczas kolacji postawi torebkę na stole, oznacza to, że uroczystość ma zakończyć się w ciągu 5 minut. Jeśli natomiast torebka zostanie postawiona na ziemi, oznacza to, że natychmiast trzeba uratować królową z niekomfortowej sytuacji.
Mamy nadzieję, że udało nam się przybliżyć Wam zasady obowiązujące w rodzinie Windsorów. Monarchia rozwija się z biegiem czasów, więc za kilkanaście lat niektóre z powyższych zaleceń mogą zostać uznane za przestarzałe, a nawet całkowicie wycofane. Warto obserwować brytyjską rodzinę królewską, bo historyczne zmiany stale odbywają się na naszych oczach.