Edynburg – królewskie miasto na wzgórzu

Początki tego wspaniałego miasta datowane są na VII wiek naszej ery kiedy właśnie tutaj zbudowano wspaniałą twierdze obronną, a samo miasto zostało nazwane na cześć wielkiego budowniczego: Edwina, króla Nortumbrii. Kolejno Edynburg przechodził z rąk szkockich do angielskich – aż do czasów współczesnych. Napływ Irlandzkich osadników sprawił, że miasto zaczęło się rozrastać i stanowić centrum kulturalne tej części wyspy. Obecnie Edynburg znany jest przede wszystkim ze wspaniałej twierdzy, licznych festiwali oraz placówek edukacyjnych i kulturalnych.

Dla turysty Edynburg to miasto idealne do zwiedzania. Wbrew pozorom nie jest duże, a jego ścisłe centrum nie wymaga od nas korzystania z taksówek czy poruszania się autobusami.
Co może zaskoczyć turystę? Z pewnością to, w jaki sposób mówią mieszkańcy miasta. Szkocki akcent oraz wplatanie w klasyczny język angielski zwrotów pochodzących z języka gaelickiego jest tu na porządku dziennym. Jeśli jednak nie zrozumiemy czegokolwiek: nie bójmy się zapytać!

Zamek w Edynburgu

Zamek, łączący w sobie wiele stylów architektonicznych, uznawany jest za jeden z najważniejszych zabytków w Szkocji. Turyści chętni do zwiedzania twierdzy mogą spędzić cały dzień przemieszczając się pomiędzy udostępnionymi komnatami, zbrojowniami oraz salami wystaw. Na zamku znaleźć można również restauracje oraz miejsca odpoczynku.

Holyroodhouse Palace

Na słynnej ulicy Royal Mile, a dokładniej na jej końcu, znajduje się oficjalna siedziba brytyjskiej królowej. Olbrzymi pałac został wybudowany w roku 1498, jednak z biegiem lat był on kilkukrotnie przebudowywany. Obecnie wnętrze pałacu wypełniają gobeliny i malowidła, w tym 89 portretów dawnych, szkockich władców.

Atrakcje dla smakoszy whisky

Nie gdzie indziej, a właśnie w Edynburgu znajdziemy Muzeum Whisky. Wstęp kosztuje kilkanaście funtów, a turyści mają możliwość wybrania jednej z wielu opcji zwiedzania. Podczas przyglądania się procesowi tworzenia tego niezwykłego alkoholu podziwiać można również liczne urządzenia – również te sprzed wieków. Na dorosłych zwiedzających, zmęczonych nadmiarem atrakcji, czeka szklaneczka whisky z wybranego regionu, oczywiście w ramach degustacji.

Wśród innych atrakcji nie sposób wymienić licznych restauracji oraz pubów, serwujących prawdziwie szkockie przysmaki: haggies, whisky, scotch broth oraz scones.