Halo, czy to Elżbieta II?

Powiew świeżości

Od kilku dni w brytyjskiej  rodzinie królewskiej jest nowa księżniczka: Charlotte Elizabeth Diana.   Na Wyspach zapanowała  wielka radość. Mimo wielu kontrowersji na temat dworu Królowej Elżbiety II, Książę i Księżna Cambridge, czyli William i Kate, cieszą się ogromną sympatią Brytyjczyków. Wydają się być nowoczesną parą, która wnosi do pałacu dozę świeżości, przy jednoczesnym zachowaniu szacunku dla tradycji.

A czy wiecie jak należy się zwracać do członków rodziny królewskiej? Czy w dalszym ciągu powinniśmy przykładać znaczącą wagę do tytułów? Oto kilka wskazówek zaczerpniętych z oficjalnej strony rodziny królewskiej – www.royal.gov.uk.

 

Witając Królową mężczyźni skłaniają głowę. Jest to krótki ruch samą głową. Natomiast kobiety wykonują mały ukłon. Zamiast ukłonów, zarówno mężczyźni jak i kobiety mogą po prostu uścisnąć Królowej dłoń. Zwracamy się słowami „Your Majesty”,  a następnie „Ma’am”.

Te same zasady stosujemy przy powitaniu pozostałych członków rodziny, z tą różnicą, że tytułujemy ich „Your Royal Highness”, a następnie „Sir” lub „Ma’am”.

 

Jak widać powitanie rodziny królewskiej nie jest zbyt skomplikowane. A co jeśli chcemy się z nimi skontaktować? Czy możemy zwyczajnie zadzwonić lub napisać maila? Niestety jest to niemożliwe. Dopuszczalna jest jedynie tradycyjna korespondencja listowna. Najbardziej jednak zaskakuje zwrot kończący list do Królowej, który jest zalecany: „I have the honour to be, Madam, Your Majesty’s humble and obedient servant„, czyli „Mam zaszczyt Pani, być pokornym i posłusznym sługą jej Królewskiej Mości„.

Jednak tradycja wygrywa!