Harry Potter – najlepszy towar eksportowy Wielkiej Brytanii ostatnich lat

Kto z nas nie słyszał o Harrym Potterze – osieroconym chłopcu, który pewnego dnia dowiaduje się, że jest synem czarodziejów? Seria książek o przygodach niezwykłego chłopca spotkała się z niezwykle ciepłym przyjęciem, a sama autorka, Brytyjka J. K. Rowling stała się jedną z najlepiej zarabiających pisarek naszych czasów. Co stoi za fenomenem tej serii?

Pomimo że od premiery pierwszej książki o Harrym Potterze minęło dziewiętnaście lat, książka ta nadal budzi wiele zainteresowania wśród osób w każdym wieku. Historia powstania jednej z najpopularniejszych powieści XX wieku mówi o tym, że jej autorka stworzyła postacie książki oraz ogólny zarys historii czekają na pociąg. Co istotne – w okresie tworzenia pierwszej części przygód o młodocianym czarodzieju Rowling nie mogła narzekać na nadmiar pieniędzy czy szczęścia – samotnie wychowywała córkę, borykała się z problemami finansowymi. Wydanie i odsprzedanie praw do ekranizacji Harrego Pottera odmieniło jej życie niczym… dotknięcie czarodziejskiej różdżki! Przeplatając miejsca prawdziwe i magiczne stworzyła wyjątkową historię, która do dzisiaj chętnie czytana jest przez młodzież i osoby dorosłe.

Z biegiem czasu i wraz z sukcesami kolejnych części przygód o czarodzieju J.K. Rowling stworzyła kilka innych książek nawiązujących do magicznego świata.

Dorastanie razem z młodym czarodziejem
Wielu młodocianych czytelników sagi Rowling dorastało wraz z głównymi bohaterami książki, przeżywało podobne rozterki szkolne. Co jednak ciągnęło do książki najbardziej to wartka fabuła, ciekawe postacie oraz wiele magii. Wraz z kolejnymi częściami historii Potter dorastał. Również książki Rowling stawały się coraz bardziej mroczne, prowadząc czytelników do nieoczekiwanego finału oraz rozwiązania wszystkich zagadek, postawionych w ciągu 10 lat i 7 kolejnych części sagi.
To jednak nie wszystko – kasowy sukces wydawniczy pociągnął za sobą ekranizacje, które nie tylko pozwoliły na wypromowanie wielu doskonałych aktorów młodego pokolenia, ale również na wierne odtworzenie świata magii.

Popularność książek o Harrym Potterze niejednokrotnie została wykorzytsana również podczas… zajęć języka angielskiego. Bazując na oryginalnych tekstach K.J Rowling uczniowie z dużą przyjemnością poznawali zawiłości języka angielskiego, znacznie łatwiej przyswajając wiedzę i poznając także zawiłości pracę tłumaczy.