Jak NIE UCZYĆ SIĘ się języka angielskiego…

Szkoły językowe i prywatni lektorzy wiele mówią na temat nowoczesnych metod nauki języka oraz sposobów, aby szybkiej przyswajać słówka, gramatykę. Warto jednak też wiedzieć, jakie błędy są najczęściej popełniane przez uczących się i wystrzegać się ich na swojej edukacyjnej ścieżce. Jak nie uczyć się języka angielskiego?

Polskie kalki językowe, porównywanie języków
Najczęściej popełnianym błędem przez Polaków są próby tłumaczenia polskich konstrukcji gramatycznych na język angielski. Nie ma większego sensu również porównywanie „podobieństw” w dwóch językach. Bo różnią się one diametralnie.

Pewność, że języka obcego nauczymy się w kilka miesięcy
To jeden z najczęściej powtarzanych frazesów przez liczne firmy, szczególnie nastawione na klientów biznesowych. Języka obcego nie można nauczyć się w kilka tygodni. Potrzeba czasu na to, aby nie tylko poznać gruntownie gramatykę czy słownictwo, ale także czasu na przyswojenie wiedzy i nauczenie się wykorzystywać ją. Nie zrażajmy się jednak, kiedy po kilku miesiącach czy nawet latach zdarza nam się dalej mylić czasy czy konstrukcje – nie popełnia błędów tylko ten, co nic nie robi. Do pracy – więcej praktyki!

Zapisywanie, zapisywanie, zapisywanie…
Z pewnością każdy z nas to zna – nowe słówka zapisujemy skrupulatnie na marginesach, tworzymy równe kolumny solennie obiecując sobie, że będziemy często do nich wracać i utrwalać. W rzeczywistości jeszcze szybciej zapominamy, gdzie w ogóle je zanotowaliśmy!

Wkuwanie słówek bez kontekstu
To jeden z najgorszych błędów w języku angielskim – ze względu na ilość znaczeń konkretnego słowa oraz możliwość uzupełnienia go wariacji są dziesiątki. Nie ma sensu uczenia się słówka bez konkretnego kontekstu, gdyż nie będzie ono dla nas w żadnym wypadku przydatne.

Przerwy w nauce
Zbyt długie pozostawianie książek czy po prostu – unikanie kontaktu z językiem obcym nie tylko źle wpływa na naszą pamięć odnośnie słówek, ale wręcz będzie nas językowo uwsteczniać. Warto zawsze mieć pod ręką angielskie książki, gazety, portale informacyjne – wszystko to, co pomoże nam zachować językową formę!