Jak prawidłowo mówić po angielsku?

Dla Polaka prawidłowa wymowa słówek angielskich może okazać się problematyczna. Nie warto się jednak zrażać – dzisiaj zaprezentujemy kilka sztuczek, które pomogą w lepszej nauce wymowy. Gotowi?
Wielu uczniów zajęć prowadzonych w szkołach językowych potwierdza, że lata uczenia się pisania, wkuwania słówek oraz czytania tekstów z pewnością okazały się pomocne, jednak mają oni problemy z prawidłową wymową. Jeszcze w innych przypadkach okazuje się, że nauczyli się oni niepoprawnej wymowy i przyzwyczaili się do niej.
Konieczne jest zakodowanie sobie, że poprawna wymowa słów wpływa na bezpośrednią komunikację oraz poziom jej skuteczności. Kiedy wymawiamy słowa źle, istnieje duża szansa na to, że zostaniemy zrozumienie opacznie lub w ogóle.

 

Słuchanie!
Doświadczeni lektorzy doradzają słuchać – czegokolwiek! Mogą być to ulubione seriale, filmy lecące w tle, piosenki ulubionych autorów. Nie musimy rozumieć tekstu – ważne jest jednak, aby osłuchać się. Nasz umysł chłonie w takich sytuacjach olbrzymie dawki informacji dotyczące intonacji, melodii. Po pewnym czasie zauważysz, że poprawne wymawianie danych słów przychodzi Ci z łatwością!
Zwracaj uwagę na intonację, melodię języka
Każdy język obcy posiada swoja intonację, zakres tonalny, melodyjność. Warto wsłuchać się w niego i odkrywać, jak bardzo może się zmieniać. Z pewnością doskonale wiemy jak brzmi i wibruje język polski – nie przenośmy jednak tych samych dźwięków na język angielski. Słuchaj lektorów i skupiaj się na tym, jak intonują dane słowa!
W sieci znaleźć można wiele słowników języka angielskiego, w których znajdziemy także poprawną wymowę w formie audio – warto z nich korzystać!

 

Uczenie się na głos!
Podczas uczenia się słówek niezwykle pomocne okażą się nagrania lektora z wymową. Drugim sposobem na poznanie prawidłowej wymowy jest korzystanie z zapisów fonetycznych – nauczenie się symboli fonetycznych znacząco polepszy proces uczenia się prawidłowej wymowy. Podczas nauki słówka powtarzaj je na głos i ćwicz tak długo, aż efekt będzie naprawdę zadowalający i zgodny z zapisami fonetycznymi czy wymową lektora.

 

Słuchanie i powtarzanie za lektorem
Jeśli nie mamy możliwości skorzystania z pomocy doświadczonego lektora, najprostszym sposobem na naukę prawidłowe wymowy jest słuchanie i powtarzanie. Mogą być to podcasty, seriale, piosenki – cokolwiek! Wystarczy podzielić tekst na kilka części i kilkukrotnie powtarzać dany fragment, aż dojdziemy do perfekcji. Zwracajmy uwagę na modulację, ton głosu, szybkość mówienia.
powtarzać dany fragment, aż dojdziemy do perfekcji. Zwracajmy uwagę na modulację, ton głosu, szybkość mówienia.