KET, PET, FCE…- czyli kilka słów o certyfikatach z angielskiego [VIDEO]

Pewnie wiele razy, surfując po internecie, w celu znalezienia informacji dotyczących egzaminów językowych zdarzyło Ci się trafić na skróty takie jak KET, PET, FCE, CAE, CPE. Ale czy wiesz, co tak właściwie one oznaczają?

Już tłumaczymy!
Są to skróty nazw, najważniejszych i najbardziej liczących się certyfikatów z języka angielskiego – tak zwanych Cambridge English”. Cenione i znane na wszystkich uniwersytetach, oraz w różnego rodzaju instytucjach publicznych i firmach prywatnych – na całym świecie.

Zdany egzamin potwierdza znajomość języka na jednym z poziomów w skali Rady Europy i może odegrać istotną rolę podczas poszukiwania pracy – zarówno w Polsce jak i za granicą. Certyfikaty te, wydawane są przez University of Cambridge. Jako ciekawostkę dodamy, iż jest to drugi po Oksfordzie, najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku!

Certyfikaty – krótkie omówienie

  • KET (Key English Test) – potwierdza Twoją znajomość języka na poziomie podstawowym. Na egzaminie musisz się wykazać umiejętnością pisania oraz mówienia w języku angielskim i odbywa się on na poziomie A2. Certyfikat KET jest bezterminowy.
  • PET (Preliminary English Test) – jest potwierdzeniem znajomości języka na poziomie średnim ogólnego angielskiego ( B1).
  • FCE (First Certificate in English) – o taki certyfikat możesz się starać, jeśli potrafisz mówić i pisać w języku angielskim na poziomie średnio – zaawansowanym wyższym.Egzamin odbywa się na poziomie B2, a dokument wydawany jest bezterminowo.
  • CAE (Certificate in Advanced English) – jest to certyfikat rozpoznawany międzynarodowo. Podczas egzaminu również ocenia się: czytanie i słuchanie, pisanie, mówienie oraz użycie języka. Jednak ten egzamin odbywa się już na poziomie C1.
  • CPE (Certificate of Proficiency in English) – aby uzyskać taki certyfikat musisz posługiwać się językiem na poziomie Native Speakera (a nawet wyższym!). Zdany egzamin świadczy o tym, że znasz język angielski na bardzo wysokim poziomie i doskonale poszło Ci opanowanie wszystkich zdolności językowych. Oznacza to również, że znasz historię oraz kulturę Wielkiej Brytanii.

Jeśli interesuje Cię dokładny podział wszystkich egzaminów oraz ich charakterystyka zajrzyj na stronę Cambridge English.

Zostań z nami i obejrzyj video na temat certyfikatów z angielskiego, o których opowiada Cathal 🙂