Królowa Elżbieta II – symbol brytyjskości

Obecnie najbardziej rozpoznawalną postacią w Wielkiej Brytanii bez wątpienia jest panująca królowa, Elżbieta II. Od 9 września 2015 stała się ona najdłużej panującym monarchą w Wielkiej Brytanii – wcześniejszy rekord należał do królowej Wiktorii.

Urodzona 21 kwietnia 1926 roku, jest córką księcia Yorku Alberta, którego świat poznał szerze jako króla Jerzego VI. Matką Elżbiety była Elżbieta Bowes-Lyon. W czasie urodzenia była ona trzecią pretendentką do tronu po swoim wuju księciu Walii oraz ojcu. W czasie jej urodzenia nikt poważnie nie myślał o tym, że zostanie ona królową. Wyjątkowe wydarzenia historii sprawiły jednak, że stało się inaczej.

Jako kilkuletnia dziewczynka Elżbieta byłą całkowicie świadoma swojej wysokiej pozycji i wymagała wręcz, aby w kontaktach z nią dwór zachowywał odpowiednią pozycję. Do historii przeszła opowieść o spotkaniu czteroletniej Elżbiety i premiera Neville Chamberlaina, który zwrócił się do niej słowami „młoda damo”. Elżbieta szybko upomniała rozmówcę, że nie jest młodą damą a księżniczką Elżbietą.

Kwestia sukcesji stawała się coraz bardziej prawdopodobna, kiedy okazało się, że bezdzietny stryk związał się i abdykował z powodu związku z amerykanką, a sama Elżbieta nie miała brata, chociażby młodszego. Prawo stanowiło, że nawet młodszy od niej potomek męski następcy tronu ma pierwszeństwo w drodze do tronu.
Wiele mówi się obecnie o jej wczesnej edukacji – wraz ze swoją młodszą siostrą były one całkowicie odizolowane od rówieśników, uczyły się pod czujnym okiem guwernantki. Program nauczania był skąpy: obejmował historię (głównie Wielkiej Brytanii), geografię (własnego pastwa i państw zależnych) oraz naukę Biblii.

W dorosłym wieku Elżbieta przejmowała coraz więcej obowiązków, które wymagała na niej pozycja w rodzinie królewskiej. Wraz z coraz częstszymi chorobami swojego ojca (już króla) stopniowo przejmowała jego obowiązki, wyjeżdżając na oficjalne delegacje. 6 lutego 1952 roku król Jerzy VI umiera na raka gardła. Informacja ta zastaje Elżbietę w Kenii. Koronacja odbyła się w czerwcu 1953 roku.

Obecnie królowa Elżbieta posiada czworo dzieci (Karola, Annę, Andrzeja, Edwarda) oraz liczną gromadkę wnucząt i prawnucząt. Wraz z upływem lat zmniejszyła się liczba jej podróży królewskich – obowiązki te przejął syn Karol oraz wnuk William z małżonką. Królowa nadal uczestniczy w uroczystościach państwowych, angażuje się w promocję kraju.

Bardziej ludzka twarz królowej
Dwór królewski dba nie tylko o dobry wizerunek swojej monarchini, ale przede wszystkim o zachowanie prywatności. To jednak nie przeszkadza dociekliwym dziennikarzom „łapać” królową na mało królewskich czynnościach. Jako zapalona amazonka królowa – pomimo podeszłego wieku – nadal uwielbia konne przejażdżki. Samodzielnie prowadzi również samochód podczas trwania corocznego urlopu. Królowa często widywana jest także podczas spacerów po szkockich wrzosowiskach, gdzie znajduje się kilka królewskich posiadłości. Próżno szukać wtedy na jej głowie królewskiej tiary – podczas spacerów wdziewa klasyczne kalosze, palto oraz chustkę na głowę.