Któż z nas nie zna wspaniałego filmy „Braveheart – Waleczne serce”? Kinowy hit sprawił, że Mel Gibson po raz kolejny udowodnił, iż jest aktorem wyjątkowym. Sam dramat zachwyca wspaniałymi krajobrazami zamglonej Szkocji, doskonałą muzyką oraz historią, która wyciska łzy z oczu. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę, że filmowy William Wallace niewiele miał wspólnego z legendarnym bojownikiem o wolność Szkotów.
Kim był naprawdę?
Sir William Wallace of Elerslie urodził się w roku 1270 i był synem właściciela ziemskiego. W roku 1297 miał on zabić Williama Heselriga, angielskiego szeryfa, mszcząc się tym samym za śmierć swojej niedawno poślubionej żony Marion. Opanowany żądzą dalszej zemsty zebrał wokół siebie grupę wiernych wojowników i wspólnie napadli oni na angielski garnizon w Scone – uważany za istotny dla szkockiej tradycji. Kolejne podboje angielskich garnizonów rozsławiły młodego wojownika i wzburzyły do buntu innych Szkotów, będących pod ciężkim jarzmem Anglików. Kolejne walki przynosiły mniejsze lub większe zwycięstwa a sami Anglicy nie mogli dalej twierdzić, iż panują nad sytuacją. Rozpoczęła się kontrofensywa.
Kolejne zasadzki na Wallace nie przynosiły rezultatu – Szkot zawsze wymykał się z rąk oponentów. Kiedy jednak zmieniły się polityczne plany szkockich i angielskich możnych Wallace pozostał sam. Pojmano go w roku 1305, oskarżono o świętokradztwo, mordy oraz odpalenia i stracono przez powieszenie.
Do dzisiaj Wallace jest symbolem twardego uporu przeciwko oprawcy. W Szkocji do dzisiaj śpiewa się pieśni ludowe o jego czynach.
Spotkanie do którego nigdy nie doszło, czyli błędy w filmie
Jak wspomnieliśmy wcześniej, amerykańska superprodukcja została nieco zmieniona na potrzeby widzów. Przede wszystkim William Wallace i księżniczka Izabela … nigdy się nie spotkali! Szkocki przywódca został stracony w roku 1305, a młoda Francuzka przybyła do Anglii trzy lata później. Co również istotne: w chwili śmierci Williama miała ona 10 lat!
Oglądając film możemy również podziwiać wspaniałe, szkockie kilty… czy jednak naprawdę? Warto wiedzieć, że z początkiem XIV wieku Szkoci nie nosili kiltów – nawet ta nazwa powstała znacznie później. Podobnie ma się sprawa z wodą ognistą czyli znaną dzisiaj whisky. Wykorzystanie tej nazwy w filmie jest błędem, gdyż termin ten pojawił się dopiero w XVII wieku!