Brytyjska rodzina królewska to instytucja, która wywołuje ogromne zainteresowanie, podziw i szacunek. Niektórym kojarzy się jednak z nadmierną sztywnością oraz zamiłowaniem do archaicznych tradycji. I jest w tym sporo racji. W tym artykule postanowiliśmy przyjrzeć się siedmiu zasadom, które obowiązują członków rodziny Windsorów.
Zdrobnienia są zabronione – tylko pełne imiona, zasada pilnie przestrzegana!
W royal family nie używa się zdrobnień imion. To dlatego Kate Middleton w momencie ślubu z księciem Williamem stała się Catherine, księżną Cambridge. Zasada ta dotyczy nawet dzieci – do księcia George’a, księżniczki Charlotte i księcia Louisa należy zwracać się ich pełnymi imionami.
Zgoda na zaręczyny – monarcha może się nie zgodzić 🙂
Należysz do brytyjskiej rodziny królewskiej i chcesz poślubić miłość swojego życia? Musisz w pierwszej kolejności uzyskać zgodę monarchy. Niegdyś zasada ta dotyczyła wszystkich członków rodu, jednak w październiku 2011 r. premier David Cameron zaproponował ograniczenie tych regulacji do 6 pierwszych osób w kolejce do tronu.
Przepisy weszły w życie w 2013 r. jako Succession to the Crown Act i obecnie dotyczą księcia Charlesa, księcia Williama, księcia George’a, księżniczki Charlotte, księcia Louisa i księcia Harry’ego.
Brak zaangażowania w politykę
Członkowie royal family nie mogą piastować publicznych stanowisk, brać udziału w wyborach ani wypowiadać się na temat swoich preferencji politycznych. Uważa się, że zarówno królowa, jak i cała rodzina królewska powinna pozostać neutralna – nie wyklucza to jednak ich współpracy z parlamentem czy premierem.
Czarny strój w walizce
Podczas wyjazdów każdy członek rodziny ma obowiązek zabrać ze sobą klasyczny czarny strój, który byłby odpowiedni na wypadek niespodziewanej śmierci. Zasada ta została wprowadzona po tym, jak ówczesna księżniczka Elżbieta dowiedziała się o śmierci swojego ojca, George’a VI podczas pobytu w Kenii. Pomimo coraz gorszego stanu króla, Elżbieta nie była przygotowana na taką sytuację i czarny strój żałobny musiał zostać jej dowieziony na lotnisko.
Osobne podróże – maksymalne bezpieczeństwo w podróży
Aby zapewnić ciągłość rodziny królewskiej i maksymalne bezpieczeństwo, zakazane jest wspólne podróżowanie dwóch następców tronu. Wyjątkiem jest książę George, który ze względu na bardzo młody wiek może podróżować wspólnie z księciem Williamem. Kiedy George skończy 12 lat, nie będzie jednak mógł wejść na pokład tego samego samolotu, co ojciec.
Zero autografów
Jeśli liczyliście na autograf Kate Middleton czy Meghan Markle, musimy was zasmucić – jest to zupełnie niemożliwe. Ze względów bezpieczeństwa brytyjska rodzina królewska ma całkowity zakaz rozdawania autografów, a także podpisywania niezweryfikowanych dokumentów. Nie liczcie także na uściski chociażby dłoni ani wspólne selfie.
Owoce morza tylko pod nadzorem
Wydawałoby się, że owoce morza to iście królewski przysmak. Są to jednak także produkty, które z dużym prawdopodobieństwem mogą wywołać zatrucie pokarmowe. Z tego względu royal family znacznie ogranicza ich spożycie w domu i całkowicie unika morskich przysmaków podczas oficjalnych wizyt. Ta sama zasada dotyczy surowego mięsa oraz ostrych potraw.
Chcecie wiedzieć, dlaczego książę George zakłada tylko krótkie spodenki i kiedy członkowie rodu otwierają świąteczne prezenty? Już wkrótce druga część nietypowych zasad w brytyjskiej rodzinie królewskiej 😉