Nie tylko Polacy świętują Andrzejki…

Dzień patrona Szkocji  –  St. Andrew’s Day
Każdego roku, w ostatni dzień listopada obchodzony jest dzień św. Andrzeja. Tego wieczoru miłośnicy wróżb będą mogli spróbować odgadnąć, co czeka ich w najbliższej przyszłości. Nie wszyscy jednak wiedzą, że popularne „Andrzejki”, które w Polsce kojarzą się przede wszystkim z laniem wosku, są jednym z najważniejszych świąt obchodzonych w Szkocji!

30 listopada Szkoci hucznie świętują dzień patrona swojego kraju – św. Andrzeja.
W trakcie tego narodowego święta, na ulicach szkockich miast powiewają flagi zwane “The Saltire” lub “St. Andrew’s Cross”, na których znajduje się krzyż św. Andrzeja. W tym czasie mieszkańcy biorą udział w licznych paradach, koncertach oraz tańcach i zabawach. Podczas obchodów St. Andrew’s Day, można także zwiedzić za darmo większość narodowych zabytków.

Dzień patrona Szkocji to także:

 •  specjalne menu:
  Cullen Skink, czyli zupa z wędzonej ryby, ziemniaków i cebuli
  Haggis, to owczy żołądek napełniony mieszaniną owczych podrobów
  Kidney pie – zapiekanka z ciasta, kawałków wołowiny i podrobów
  Spotted pudding, czyli pudding podawany na gorąco z sosem
 • tradycyjny ubiór – unikatowe dla swojego klanu kilty ze sporranem (torebką ze skóry lub futra noszoną na kilcie podczas różnych uroczystości)
 • taniec gaelicki zwany ceilidh
 • szkockie instrumenty, w tym bagpipes – dudy
 • wróżby

Zawody
Podczas St. Andrew’s Day wszyscy mogą zmierzyć się w zawodach zwanych Caber toss. Ta niezwykle trudna konkurencja sportowa polega na rzucaniu na odległość palem drewna, tak aby wylądował na ziemi przeciwnym końcem.

Z pewnością potrzeba ogromnej siły, aby wyrzucić tak wielki i ciężki pal – Happy St. Andrew’s Day! 😉