“Route 66” [VIDEO]

“Route” – czyli trasa, droga, szlak.

W dzisiejszym wpisie opowiemy Ci trochę o słynnej na całym świecie “Route 66”, zwaną również “Mother Road” (Droga-matka) lub Autostrada Willa Rogersa.

Czy wiesz gdzie znajduje się słynna “Route 66”?
Trasa nr 66 jest główną drogą Ameryki  i zaczyna się w stanie Illinois, na rogu ulic Michigan Avenue i Jackson Boulevard – w mieście, które jest przedmiotem dzisiejszego video. Droga o długości 3945 km wije się dalej na zachód, przecinając aż trzy strefy czasowe i osiem stanów: Illinois, Missouri, Kansas, Oklahomę, Teksas, Nowy Meksyk, Arizonę i Kalifornię, by zakończyć swój bieg w Santa Monica na wybrzeżu Pacyfiku.

“Droga – matka” narodową drogą krajobrazową Ameryki!
Odcinki “U.S. Route 66” przebiegające przez stany Illinois, Nowy Meksyk i Arizona w 2005 roku zostały uznane za narodową drogę krajobrazową o nazwie “Historic Route 66”. Droga 66 była również inspiracją dla wielu artystów, na przykład  Bobby Troup napisał bardzo znaną piosenkę “Get Your Kicks on Route Sixty Six”, po swojej podróży tą trasą. Swoje wersje tego standardu nagrały również zespoły tj. The Rolling Stones i Depeche Mode. Droga 66 była również źródłem inspiracji dla filmowców, pisarzy i….twórców gry planszowej Monopoly: Świat! 🙂

Od początku! 😉
Trasa, o której mowa w dzisiejszym wpisie zaczyna swój bieg w bardzo interesującym i pięknym mieście. Każdego roku, to miejsce odwiedzane jest przez ponad 45 mln turystów i jest drugim na świecie miastem pod względem populacji Polaków (wygrywa tylko Warszawa)! Szokujące prawda? Kolejną ciekawostką i podpowiedzią jest to, że właśnie w tym mieście produkowanych jest mnóstwo programów telewizyjnych tj. np. „Oprah Winfrey Show” lub „Jerry Springer Show”.

Domyślasz się już, o którym mieście mowa?
Jeśli nie, to poniżej znajdziesz kilka wyjątkowych miejsc znajdujących się w nim. Niech będą one podpowiedzią w tej zagadce i naprowadzą Cię na odpowiedni trop! 🙂

  • Muzeum Historii Naturalnej (Field Museum) – znajduje się w nim najbardziej kompletny szkielet Tyranozaura, który nosi urocze imię Sue.
  • spacerując po mieście można napotkać mnóstwo rzeźb i instalacji znanych artystów. Picasso na Daley Plaza, Miro kawałek dalej na południe, Magdalena Abakanowicz w Grant Parku czy mozaika Chagalla na Chase Tower – to tylko kilka przykładów.
  • Aquarium Sheed – oceanarium, w którym możesz spotkać się prawie “oko w oko” z białuchami arktycznymi, tzw. belugami.
  • Downtown – czyli….centrum miasta

Pewnie już się domyślasz, o które miasto chodzi? Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości i zastanawiasz się…

…dlaczego właściwie piszemy o “U.S. Route 66”?
Podpowiemy Ci, że ma to związek z miastem, z którego pochodzi jedna z naszych Native Speaker – Lucy! 🙂 Pewnie już kojarzysz jej sympatyczną twarz z poprzedniego wpisu na naszym blogu. Jeśli nie, to koniecznie sprawdź artykuł, w którym omawialiśmy temat “english homophones”. W nagranym video, Lucy w bardzo ciekawy i zabawny sposób wyjaśniła, o co chodzi z angielskimi homofonami.

Teraz możesz już spokojnie zobaczyć najnowsze video i sprawdzić, czy udało ci się wytypować odpowiednie miasto. Good luck! 😉