Sekrety rodziny królewskiej: skandal i abdykacja

Angielska rodzina królewska uważana jest za jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Wielkiej Brytanii. Nie powinno to dziwić: jest to również jedna z najbardziej medialnych rodzin królewskich na starym kontynencie. Od kilku lat biuro prasowe rodziny królewskiej dba o to, aby w mediach utrwalać pozytywny wizerunek królowej oraz jej bliskich. A tak jak każda inna rodzina Windsorowie mieli swoje wzloty i upadki.

Jeden z największych skandali związany jest z następcą tronu, Edwardem VIII. Został on koronowany na króla w styczniu 1936 roku. Tego samego roku, w grudniu, abdykował na rzecz ukochanej kobiety…

 

Wallis Simpson – żywiołowa Amerykanka
Wallis Simpson była podwójną rozwódką, Amerykanką, której sposób bycia budził oburzenie oraz żywe zainteresowanie mediów. Z następcą tronu poznali się na jednym z licznych przyjęć wydawanych przez brytyjską elitę. Żywe usposobienie 40-letniej kobiety oraz jej poczucie humoru sprawiły, że od momentu poznania para stała się praktycznie nierozłączna, budząc oczywiście coraz większe zainteresowanie mediów. Następca tronu znany był ze swojego zamiłowania do pięknych kobiet: o jego kolejnych romansach rozmawiało się szeptem na salonach. Nikt nie spodziewał się, że Amerykanka z przeszłością odmieni go do tego stopnia, że będzie w stanie dla niej poświęcić koronę.

 

Wspólne podróże, plany na przyszłość
Para spędzała wspólnie wiele czasu: razem podróżowali po europejskich kurortach, żeglowali na luksusowych jachtach. O ile brytyjska prasa wstrzymywała się od komentowania zachowania księcia (który sam wystosował o to prośbę), o tyle zagraniczni dziennikarze nie mieli tyle taktu. Europejskie gazety rozpisywały się o kolejnych podróżach księcia i jego kochanki.

 

Dwa lata po poznaniu Wallis Edward ogłosił, że pragnie ożenić się z nią. Podczas głosowania parlament brytyjski nie zgodził się, pomimo że Edward proponował małżeństwo morganatyczne (tj. takie, w którym osoba niższego stanu nie uzyskuje awansu społecznego, a dzieci pochodzące ze związku nie mają praw w kolejce do korony). To rozwiązanie jednak również nie usatysfakcjonowało Brytyjczyków. Mający do wyboru abdykację, kryzys konstytucji lub pozostawienie kochanki Edward wybrał zrzeczenie się korony. Podczas ostatniego przemówienia transmitowanego przez radio wspominał, jak wielką siłę dała mu miłość i kobieta u jego boku. Akt ten nie zmienił nastawienia Brytyjczyków: od tego momentu nie mogli wybaczyć byłemu królowi, że pozostawił ojczyznę dla Wallis.

Po abdykacji
Para opuściła Wyspy i udała się wspólnie w podróż, która okazała się być podróżą trwająca do końca ich życia. Dla Brytyjczyków Edward VIII stał się persona non grata, a jego małżonka jedną z najbardziej znienawidzonych kobiet na świecie. Pomimo tego małżeństwo to trwało długie lata, a zakończyła je dopiero śmierć księcia w roku 1972. Sama Wallis dopiero na dwa lata przed śmiercią męża została zaproszona przez brytyjską królową Elżbietę II na dwór, co zakończyło także wieloletni spór o obecność tej kobiety w rodzinie Windsorów.

Historia miłości króla do zwykłej Amerykanki często opowiadana jest podczas zajęć z języka angielskiego. Angielski Gliwice król Edward VIII poprzez swoje małżeństwo stał się jedną z najbardziej znanych osób w rodzinie królewskiej ubiegłej dekady.