Szkockie wyspy – poznaj ich tajemnice…

Szkocja, kojarzona przede wszystkim z takimi miastami jak Glasgow czy Edynburg, to jeden z najpiękniejszych regionów Europy. Jednak nie tylko wielkie miasta i wrzosowiska zasługują na nasza uwagę. U wybrzeży Szkocji leży ponad 300 wysp, połączonych ze sobą w czterech archipelagach: Hebrydy Zewnętrzne, Hebrydy Wewnętrzne, Szetlandy i Orkady.

Niska liczba osób zamieszkujących zaludnione wyspy sprawia, że są to rejony nieskażone przemysłem, dzikie, piękne. Reszta z nich jest niezaludniona, rzadko kiedy odwiedzana przez ludzi. Niezamieszkane wyspy stanowią oazy dla wielu gatunków dzikich zwierząt, które – nieniepokojone – mogą w spokoju rozmnażać się i żerować w tych okolicach. W celu ochrony wielu z nich rząd brytyjski ustanowił okresy ochronne, w czasie których ani łodzie, ani samoloty nie mogą przybijać do wysp.
Osoby szukające miejsc wypoczynku z dala od głośnej cywilizacji z pewnością powinny zainteresować się tymi stronami. Poza ciszą i spokojem (oraz wietrzną pogodą) mogą one liczyć na gościnność, sympatię mieszkańców oraz liczne atrakcje. Które z wysp warto zobaczyć?

Skye – najpiękniejsza wśród wysp

Jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów pozostaje wyspa Skye – uważana za najpiękniejszą w archipelagu Hebryd Zewnętrznych. Wspaniałe, zielone krajobrazy są tu przecięte pasmem górskim Black Cuillin, które w odróżnieniu od łagodnych zboczy innych gór szkockich są niezwykle strome, poszarpane i niebezpieczne dla zapuszczających się tu śmiałków.

Islay – tam, gdzie tworzona jest najwspanialsza whisky
Wyspa Islay znana jest przede wszystkim wszystkim miłośnikom szkockiej whisky. Na wyspie znajduje się obecnie siedem działających destylarni, a każda z nich oferuje możliwość zwiedzania, degustacji oraz oczywiście: kupna wybranego trunku. Poza możliwością skosztowania wybornych trunków turyści zostaną zaprowadzeni do jeziora Airigh Nam Beist, skąd pobierana jest krystalicznie czysta woda do produkcji whisky.
Jura – w królestwie zwierząt!
W sąsiedztwie wyspy Islay znajduje się malownicza wyspa Jura. Poza jedną destylarnią wart odnotowania jest fakt, że na tej liczącej ok. 30 km długości wyspie zamieszkuje tylko ok. 200 osób. Znacznie większą liczbą domowników są… jelenie. Doliczono się tu ich kilka tysięcy!
Isle of Man
Niewątpliwie jedną z najbardziej znanych wysp szkockich jest Isle of Man, która słynie z dorocznych wyścigów motocyklowych, przeprowadzanych ulicami miasta. Warto wiedzieć, że ta wyspa jest jedynym zakątkiem imperium brytyjskiego, gdzie nie obowiązują ograniczenia prędkości,. To sprawia, że wyścigi motocyklowe są niezwykle widowiskowe i co roku przyciągają tysiące turystów.