Tradycyjne potrawy świąteczne w Anglii

Święta zbliżają się wielkimi krokami! Z każdej strony atakują nas świąteczne ozdoby, zapachy i piosenki. Ciekawi Cię, jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia w Anglii i co jedzą Brytyjczycy?

Zapraszamy do przeczytania naszego dzisiejszego wpisu. Opisaliśmy i pokazliśmy w nim świąteczne pyszności, którymi zajadają się Anglicy. Kto wie, może któraś z wymienionych potraw tak bardzo Cię zainteresuje, że na stałe zagości na Twoim świątecznym stole 🙂

Danie główne
Najważniejszym i zdecydowanie największym daniem w wielu brytyjskich domach jest pieczony indyk (roast turkey). Zdarza się jednak, że zastępuje się go pieczoną wołowiną (roast beef), bądź pieczoną kaczką. Alternatywnym daniem dla wegetarian jest nut roast – danie przyrządzane z orzechów brazylijskich i orzechów nerkowca.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daniom mięsnym towarzyszą zwykle zagęszczane sosy (gravy) i żurawina. Na talerzu z daniem głównym pojawią się także pieczone ziemniaki (roast potatoes) i obowiązkowo brukselka. Choć inne warzywa – w tym pieczona pietruszka, także cieszą się dużym powodzeniem. Bardzo popularne są również kasztany.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inną tradycyjną mięsną potrawą są pigs in blankets – parówki w cieście lub w bekonie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Desery
Pod terminem Christmas cake kryją się przeróżne ciasta i słodkości. Jednak najsłynniejszym świątecznym deserem jest bez wątpienia Christmas pudding. Jest to ciężkie ciasto przyrządzane z suszonych owoców, tłuszczu i niewielkiej ilości mąki. Tradycyjnie, w przygotowywaniu puddingu uczestniczy każdy członek rodziny, który w trakcie mieszania składników wypowiedzieć może życzenie. Jest to deser niebywale trwały – wiele rodzin jeden z przygotowanych puddingów przetrzymuje do Wielkanocy, a zdarzają się i tacy, którzy co roku w czasie świąt zjadają pudding przygotowany rok wcześniej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drugie miejsce na liście świątecznych ciast zajmuje (zwłaszcza w Szkocji) Dundee Cake, zwane też Whisky Cake. Jest to biszkoptowe ciasto z dodatkiem whisky i sporej ilości suszonych i kandyzowanych owoców. Dekorowane jest często migdałami bądź innymi orzechami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na wielu świątecznych stołach gości także trifle. Warstwowy deser, którego dolną warstwę stanowi ciasto biszkoptowe, a kolejne owoce bądź galareta, słodka budyniowa masa i bita śmietana.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wiele świątecznych ciast podawanych jest z bitą śmietaną bądź z tzw. Brandy Butter, które jest mieszanką brązowego cukru (ewentualnie cukru pudru), niesolonego masła i brandy.

Moglibyśmy tak wymieniać bez końca! Skupiliśmy się jednak na daniach najbardziej tradycyjnych i smacznych. Jesteśmy bardzo ciekawi, czy któreś z tych dań zagości na Twoim wigilijnym stole?! 😉

Życzymy wesołych, szczęśliwych i pięknie przeżytych Świąt Bożego Narodzenia 🙂