5 miesc w Szkocji, które warto poznać.

Szkocja to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie, nadal pełne spokoju oraz dzikiego uroku bezkresnych łąk i gór. To zarazem ojczyzna wielkich wojowników, na czele z Sir Williamem Wallacem – ikoną i bohaterem narodowym Szkocji. miejsc wartych zobaczenia w Szkocji są tysiące. My jednak wybraliśmy najważniejsze naszym zdaniem. Oto one:

5. Portree i Isle of Skye

Wyjątkowo piękne miasteczko portowe, usytuowane u stóp gór, których najwyższym szczytem jest Skye. To iście bajkowa kraina, która w świetle wschodzącego słońca pozbawi tchu nawet najmniej czułego na piękno osobnika. Miłośnicy Whisky znajdą tu coś dla siebie – starą i cieszącą się sławą na świecie, destylarnię Talisker w Carbost.

portree

skye

 

4. Zamek Dunrobin

Turystów z całego świata przyciąga nie tylko piękno zamku i roztaczających się wkoło przepięknych, tajemniczych ogrodów ale i fakt, że zamek jest od kilkuset lat stale zamieszkały co czyni go jednym z najdłużej zamieszkałych zamków na świecie! Szukać go należy na północ od pełnej uroczych uliczek oraz słynącej z wyjątkowej plaży  miejscowości Dornoch.

dunrobin zamek

3. Smoo Cave

Jeśli uda Ci się dotrzeć na sam kraniec północnego wybrzeża Szkocji, koniecznie musisz odwiedzić miejscowość Durness – zarówno dla uroku samego miasteczka, jak i (a może przede wszystkim) dla przepięknej jaskini Smoo Cave, której komnaty zwiedzisz latem z wnętrza łódki.

smoo cave1

smoo cave2

Po więcej informacji zapraszamy na: http://www.smoocave.org

 

2. Jezioro Loch Ness
To zdecydowanie najsłynniejsze i najbardziej rozpoznawalne miejsce w całej Szkocji. Któż nie słyszał o Potworze z Loch Ness (loch to po szkocku jezioro), zwanego pieszczotliwie Nessie, który wyłania się co jakiś czas z jeziora by droczyć się z fotografami marzącymi o tym by uchwycić jego wizerunek na zdjęciu? Jest to niezwykle głębokie jezioro (max. głębokość to 226m), dzięki czemu Loch Ness jest największym zbiornikiem wodnym w Szkocji i znajduje się nieopodal miejscowości Inverness.

loch ness
1. Wiadukt Harry’ego Pottera w Glenfinnan

To wiadukt kolejowy, znajdujący się ok 15 km od Fort William, słynący z strasznie malowniczego wiaduktu oraz tego, że przejeżdżał po nim Harry Potter w drodze do Hogwartu. Po przeciwnej stronie drogi, tuż nad jeziorem znajduje się wieża wzniesiona w 1815 roku ku czci Szkotów walczących w powstaniu w 1745 roku.
wiadukt szkocja