Uczysz się języka obcego wiele lat, ale masz wrażenie, że stoisz ze swoją wiedzą w miejscu i stale powtarzasz to samo? To powszechny problem osób uczących się obcych języków.
Zazwyczaj na naukę języka obcego poświęcamy kilka godzin tygodniowo. Są to 2-3 godziny pracy z lektorem i późniejsze odrabianie zadań czy też samodzielne ćwiczenia. Faktem jest jednak, że wokół nas obecnie mamy wiele możliwości dokształcania się, rozwijania wiedzy bez ponoszenia dodatkowych kosztów – jest przecież Internet, telewizja, książki!
Mimo tego mało kto z nas samodzielnie sięga po obcojęzyczne książki, przegląda zagraniczną prasę.
Określ jasno: co już umiesz?
Z pewnością możesz powiedzieć jak długo uczyć się obcego języka: 2 , 4, 8 lat. To jednak nie jest wyznacznikiem Twojej wiedzy – wyznacznikiem faktycznej wiedzy jest jakość przyswojonej wiedzy. Jeśli nie jesteś pewny tego, czy znajdujesz się aktualnie na poziomie A1, B1 czy B2 warto wykonać test. Znajdziesz je w topowych szkołach językowych i określić poziom swojego zaawansowania.
Co chciałbyś poprawić?
Kolejnym krokiem jest zastanowienie się, co chcielibyśmy poprawić w naszej znajomości języka angielskiego. Ponad połowa osób zgłaszających się na kursy językowe do szkół języków obcych odpowiada, że zdecydowanie jest to znajomość gramatyki. Duża grupa ma również problemy z przełamaniem bariery mówienia, pisania. Dla innych problemem będzie niewielki zasób słów.
Jakie są korzyści z poszerzania wiedzy z zakresu języka obcego?
Najlepszą motywacją do poprawy jakości języka obcego jest określenie naszych celów. Zwiększona intensywność nauki może być związana z planowanymi egzaminami językowymi, ale także podróżą zagraniczną, awansem w pracy, koniecznością przyjęcia zagranicznego gościa – opcji jest wiele.
W wielu przypadkach poszerzenie znajomości języka wiąże się z wymiernymi korzyściami, głównie finansowymi. Lepsza znajomość języka obcego pozwala nam na uczestniczenie w zagranicznych projektach, jak również na wyjazdy w delegacje. Każda okazja jest dobra do pokazania się z jak najlepszej strony!
Oczywiście dalsza nauka jest celem samym w sobie. Poszerzanie słownictwa oraz dalsze starania w celu wyeliminowania popełnianych błędów gramatycznych czy językowych jest warta kolejnych godzin nauki. Daj sobie szansę!