Nowy rok kalendarzowy to dobry moment na to, aby zmotywować się do regularnej nauki słówek, odsłuchiwania podcastów, czytania w języku angielskim. Jeśli jednak obawiamy się, że nasz zapał szybko zgaśnie, warto ustalić sobie kilkanaście nawyków, które pozwolą na pracę z językiem każdego dnia.
Czy codzienne nawyki mogą zmienić nasz poziom języka obcego? Oczywiście, że tak – istotne jest jednak dopasowanie ich do naszej codziennej rutyny, zajęć, hobby. Jakie okażą się najskuteczniejsze?
Post-it, czyli naklej karteczkę!
Sposób znany i ceniony przez lektorów, sprawdzający się doskonale w naszych mieszkaniach. Karteczki ze słówkami do nauczenia przylepiamy w miejscach często przez nas odwiedzanych (np. lodówka w kuchni, szafka ze słodyczami). Dzięki temu za każdym razem rzucimy na nią okiem i mimowolnie przeczytamy zapisany tekst. To świetny sposób na szybkie uczenie się!
Aplikacje na telefon
Twierdzisz, że nie masz czasu na codzienne przeznaczenie 10 minut na naukę języka angielskiego? Mimo to znajdujesz moment na przeglądanie zdjęć znajomych z wakacji? Zamiast bezmyślnie lajkować pobierz jedną ze znanych i cenionych aplikacji do nauki języka angielskiego (np. Duolingo, Memrise) i ucz się nowych słówek każdego dnia!
Facebook po angielsku!
Większość z nas korzysta z Facebooka – każdego dnia przeglądamy dziesiątki zdjęć, czytamy co słychać u naszych znajomych. Warto zmienić język interfejsu na angielski. Dzięki temu nasz mózg szybko i sprawnie zacznie przestawiać się na język obcy… a my będziemy na bieżąco z wszelkimi zmianami na portalu społecznościowym (bo nowości są dostępne w pierwszej kolejności dla użytkowników anglojęzycznych).
Lajkuj lingwistyczne fanpage
Pozostając w temacie portali społecznościowych warto także zainteresować się stronami związanymi z językoznawstwem, blogerami lingwistycznymi. Dzięki nim każdego dnia poznamy nowe słowo, strukturę gramatyczną, ciekawostkę związaną z językiem obcym. Bierz czynny udział w dyskusjach po angielsku, nie bój się popełniania błędów.
Vlogi i blogi po angielsku
Rozwijaj swoje pasje i zainteresowania nie tylko w ojczystym języku. Warto znaleźć twórców blogów i vlogów anglojęzycznych, dzięki którym nie tylko poszerzymy nasza wiedzę w zakresie wybranego zagadnienia, ale też zostaniemy zbombardowani dużą ilością nowych słówek. Codzienne przeznaczenie kilku lub kilkunastu minut na przeczytanie wpisu na blogu czy obejrzenie filmu pozwoli nam się odprężyć… i osłuchać!
Audiobooki do poduszki
Jeśli wieczorami czujemy się zmęczeni i niezdolni do czytania warto poświęcić chociaż 10 minut na słuchanie audiobooków w języku angielskim. Wiele z nich przeznaczonych jest właśnie dla osób uczących się języka angielskiego, są podzielone na sekcje.