Wiktoria – ikona Wielkiej Brytanii
Królowa Wiktoria jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci na kartach historii Wielkiej Brytanii. Znana była nie tylko jako wspaniała monarchini, ale także inicjatorka wydarzeń kulturalnych, wielka patriotka i opiekunka kraju. Na tronie zasiadła mając zaledwie 18 lat. Do niedawna była najdłużej panującym monarchą tego kraju.
Wiktoria Hanowerska urodziła się w maju 1819 roku w Londynie. Od dziecka otaczana była niańkami oraz guwernantkami pochodzenia niemieckiego, nie powinno więc dziwić, że języka angielskiego zaczęła uczyć się dopiero w wieku … 3 lat! W wyniku licznych zawirowań legislacyjnych już w wieku 11 lat została ona następczynią tronu. Ówczesny król, Wilhelm IV, zmarł na miesiąc po 18. urodzinach Wiktorii, przez co mogła ona zasiąść na tronie bez przekazywania władzy regencyjnej swojej matce (w przypadku objęcia tronu w wieku nieletnim). Kilka lat wcześniej młoda Wiktoria poznała Alberta, księcia Saksońskiego. Tuż po objęciu tronu zaproponowała mu ona małżeństwo – zdając sobie sprawę z pomniejszej pozycji narzeczonego względem niej samej. Para tworzyła szczęśliwe i zgodne małżeństwo, doczekała się licznego potomstwa. Warto dodać, że każde z dzieci Wiktorii i Alberta zasiadło na jednym z europejskich tronów.
Sukcesy Wiktorii
Podczas panowania Wiktorii doszło do wielu interesujących zwrotów dotyczących zarówno polityki wewnętrznej państwa, jak i samej monarchii i jej roli w życiu Anglii. Wiktoria z olbrzymią zręcznością dobierała wokół siebie doradców i podejmowała słuszne decyzje, których efektem były poprawa sytuacji gospodarczej kraju oraz polityki zagranicznej. Wielka Brytania miała władczynię godną powierzanych jej zadań. Z pewnością można sądzić, że wiele decyzji podejmowała ona po naradzie z Albertem, który jednak nigdy oficjalnie nie doczekał się żadnego tytułu i nazywany był po prostu księciem – małżonkiem.
Jednym z największych osiągnięć pary królewskiej było zorganizowanie i otworzenie pierwszej Wystawy Światowej w roku 1851. Sama wystawa odniosła olbrzymi sukces, a w czasie późniejszym zyski z niej posłużyły do stworzenia South Kensington Museum.
Nagła śmierć Alberta całkowicie złamała Wiktorię. Od roku 1861 aż do śmierci nosiła ona żałobę i nie udzielała się w życiu publicznym kraju. Śmierć zastała ją w roku 1901 – umarła na krwiaka mózgu w królewskiej rezydencji na wyspie Wight.
Królowa zasłynęła jako osoba strzegąca pilnie tradycji rodzinnych – w przeciwieństwie do swoich poprzedników stroniła od romansów i intryg. Dodatkowo wprowadziła ona znaczki pocztowe i była pierwszą monarchinią, która podróżowała koleją. Współcześnie jej imię nosi wiele szkół, parków, pomników, placów w Wielkiej Brytanii. Pamięć o królowej trwa nadal, a sami Brytyjczycy chętnie rozmawiają o tej niezwykłej postaci.