„Angielski dał mi pewność siebie – nic nie jest tak ważne jak to!”

“Lot z angielskim” – czyli o tym jak nauka angielskiego pomogła pewnej studentce zdobyć wymarzoną pracę.

Kariera w branży lotniczej jest niewątpliwie atrakcyjna i daje niezrównaną możliwością zobaczenia świata. Jest to jednak bardzo konkurencyjna branża, zwłaszcza dla osób ubiegających się o stanowisko na pierwszej linii, jako załoga samolotu. Angielski w tym przypadku jest kluczem do osiągnięcia wyznaczonego celu.

Poznaliśmy niedawno historię  23-letniej studentki angielskiego. Alya opowiedziała o wyzwaniach, pułapkach i rozczarowaniach z którymi musiała się uporać, żeby dostać się do branży lotniczej. Dowiedzieliśmy się również jak wyglądała jej droga zawodowa.

Co sprawiło, że zainteresowała się akurat praca w branży lotniczej?
Alya bardzo chciała uciec od rutynowych zajęć. Marzyła o pracy za granicą i ciekawym, pełnym wrażeń życiu. Zdawała sobie sprawę z tego, że ta praca będzie od niej wymagała wielu wyrzeczeń, ale gwarantowała jej zdobycie doświadczeń, na których bardzo dziewczynie zależało.

Rozmowa kwalifikacyjna
Po raz pierwszy spróbowała swoich sił w znanych “Emirates”. Wysoko postawiła sobie poprzeczkę, ponieważ lubi ambitne wyzwania. Wszystko działo się  w Bangkoku. Było wielu ludzi, którzy mieli takie same marzenia jak ona – wielu bo około 3 000 osób tamtego dnia! 😀

Osoby rekrutujące zasypały dziewczynę ogromem trudnych pytań, na które nie do końca wiedziała jak odpowiedzieć, jednak dzielnie walczyła i nie poddała się do samego końca. Za pierwszym razem nie powiodło się Alyi. Wyszła jednak z rozmowy z nowymi doświadczeniami i wiedziała, że następnym razem musi się przygotować jeszcze lepiej!

Podejście nr. 2
Alya wciąż widziała nowe możliwości i postanowiła jeszcze aktywniej zająć się poszukiwaniem wymarzonej pracy. Jej druga próba była w Qatar Airways – przeszła przez początkowe etapy, ale znów nie udało jej się dostać do finału. Wyciągnęła w tym czasie szereg wniosków i nowych postanowień. Była na rozmowach w Korean Air, JAL, Singapore Airlines, Nok-Air, Air Asia i Bangkok Airways. Powiedziała, że czuła się jakby zamieniła poszukiwanie pracy w lotnictwie w….hobby! 😉

Zrezygnowanie
Po kilku nieudanych próbach Alya pomyślała o rezygnacji. Nadeszły jej 23 urodziny i postanowiła dać sobie ostatnią szansę w Malezji. Inną sprawą jest to, że w Malezji było mniej osób niż w Tajlandii (to tam starała się o pracę na początku).

W Malezji….
…okazało się, że na stanowisko, o które się ubiega startuje około 200 osób i tylko jeden rekruter z linii lotniczych. Wiedziała, że możliwość zauważenia przez rekrutera i zdobycia pracy jest dużo większa więc skorzystała z okazji.

Co pomogło podczas rozmów rekrutacyjnych?

  • po pierwsze zachowanie spokoju.
  • po drugie intensywne ćwiczenie języka angielskiego
  • opracowanie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Najważniejsze jednak było to, że musiała mówić po angielsku!
Kiedy możesz zminimalizować barierę językową masz więcej czasu na skupienie się na innych, równie ważnych aspektach. W przypadku Alyi, bardzo ważna była mimika i kontakt wzrokowy. (Jest to również pomocne podczas dyskusji grupowej – musisz wtedy pokazać, że świetnie współpracujesz z zespołem.)

W jaki sposób pomogła znajomość angielskiego?
Znajomość języka dodała dziewczynie pewności siebie – “nic nie jest tak ważne, jak to” mówiła! Kiedy czujesz się pewny siebie, to po prostu wyrażasz swoją opinię bez głosu w swojej głowie mówiącego, że popełnisz błąd 🙂 Alya wspominała, że to wręcz niewiarygodne, w jaki sposób można naprawdę polegać na komunikacji w języku angielskim. Szczególnie podczas składania podania do członków załogi. Akcenty nie są już przeszkodami stojącymi na drodze – można zrozumieć i interpretować niejednoznaczne wiadomości.

“Znajomość angielskiego sprawia, że ​​człowiek czuję się swobodnie gdy mówi po angielsku.”

Wniosek?
Nie obawiaj się, wyznaczaj sobie ambitne cele, rób wszystko aby je osiągnąć i nigdy się nie poddawaj! 

Nigdy nie wiesz jak blisko jest do celu, może baaardzo blisko… Nie rezygnuj więc z marzeń, nawet jeśli jest ciężko i nie do końca po Twojej myśli 😉  Ucz się i podnoś swoje kwalifikacje. Słuchaj różnych akcentów i pracuj nad poprawą  komunikacji w języku angielskim. Zachęcamy też do przeczytania ostatniego wpisu o tym, jaki wpływa ma znajomość angielskiego na karierę zawodową. Gdy przestaniesz skupiać się na swoich obawach dotyczących znajomości języka i zaczniesz go używać, to szybciej go poprawisz i rozwiniesz!

Good luck! 😀