Boże Narodzenie – Polska kontra Anglia

Każdego roku na naszych stołach królują wyśmienite potrawy, nierzadko stworzone w oparciu o przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dzielimy się opłatkiem i śpiewamy kolędy w domowym zaciszu. To z pewnością piękna tradycja a dla niektórych niemalże element naszej tożsamości narodowej. Jednak czy zastanawialiście się kiedykolwiek jak wyglądają te święta w Anglii i czy są jakieś różnice? Otóż są, a my o nich opowiemy!

 1. Indyk zamiast Karpia – to nie żart!
  W Anglii zamiast karpia spodziewać się należy nadziewanego indyka, którego przyrządzenie wymaga nie mniej zaangażowania niż przygotowanie dobrego karpia, bowiem samo pieczenie trwa około 4 godzin. Z tego powody w świąteczne przedpołudnie cała Anglia odczuwa spadek ciśnienia gazu. Na szczęście Anglicy nie mają zwyczaju kupowania żywego indyka, jak to jest w przypadku polskiego karpia 🙂
 2. Najważniejszym dniem jest 25 grudnia
  W przeciwieństwie do najbardziej w Polsce celebrowanej Wigilii 24 grudnia, Anglicy za najważniejszy dzień obrali sobie ten kolejny, podczas którego świętują i otwierają prezenty (poza rodziną królewską, która robi to podobnie jak my – 24 grudnia).
 3. Prezenty w skarpetach,
  Podobnie jak w USA, angielski mikołaj wkłada prezenty do dużych skarpet zwanych christmas sockings, przygotowanych przez dzieci poprzedniego dnia. No chyba, że prezenty okażą się być zbyt wielkogabarytowe – wówczas lądują jak u nas – pod choinką 🙂
 4. Wyjątkowo słodkie desery
  Pomimo tego, że w różnych regionach Polski można spotkać różne odmiany typowo świątecznych deserów to globalnie nie mamy raczej żadnego przysmaku, który byłby tyopowo bożonarodzeniowy. Anglicy natomiast mają trzy. I nieżadko przygotowują je wszystkie 🙂
  Pierwszym z nich jest Christmas pudding, z dużą ilością brandy oraz bakalii. Taki świąteczny pudding potrafi dojżewać nawet 2 miesiące. Mince pies to drugi przysmak – są to małe babeczki napełnione masą bakaliową. Trzeci smakołyk to Christmas cake to wilgotne, wybitnie słodkie ciasto zawierające dużą ilość bakalii oraz pokryte grubą warstwą marcepanu.
 5. Świąteczna pantomima 
  To już zdecydowana tradycja, która pomimo nazwy jest pełna piosenek, wierszy i opowieści łączących ze sobą motywy przeróżnych baśni. Całe widowiska są nie raz wyjątkowo głośne – zwłaszcza gdy autorzy postanowią wpleść w taką pantomimę elementy rocka czy muzyki pop. To rozrywka z założenia dla najmłodszych, jednak finalnie bawią się na nich całe rodziny.
 6. Cukierek zamiast opłatka?
  Tradycja przełamywania się opłatkiem jest Anglikom kompletnie obca. Podobnym zwyczajem (choć bynajmniej nie zamiennikiem opłatka) jest przełamywanie się Christmas crakers, czyli świątecznymi cukierkami. To symboliczne, duże i wykonane z papieru cukierki, które ludzie przełamują wspólnie z drugą osobą, symbolizując tym samym dzielenie się. W tych dużych cukierkach można znaleźć różnego rodzaju „drobne upominki” w postaci papierowych czapeczek na głowę bądź koron.

 

Znasz jeszcze różnice w świętowaniu Bożego Narodzenia? Napisz do nas!