“Cukierek albo psikus” czyli Halloween!

Już niebawem, a dokładnie 31 października na Wyspach Brytyjskich po raz kolejny obchodzone będzie święto Halloween.
Halloween poprzedza święto zmarłych i w wielu regionach cieszy się największą popularnością zaraz po Bożym Narodzeniu. Tak więc ostatni dzień października wykorzystywany jest jako okazja do świetnej zabawy z najbliższymi.

Wiesz które kraje obchodzą najhuczniej święto Halloween?
Są to między innymi:

  • Stany Zjednoczone,
  • Kanada,
  • Irlandia oraz
  • Wielka Brytania.

Zastanawiasz się jaka historia wiąże się obchodami Halloween? Jak celebruje się Halloween w Wielkiej Brytanii? Jakie zabawy są najpopularniejsze? O tym wszystkim opowiemy w naszym dzisiejszym wpisie!

Krótka Historia Halloween
Przypuszcza się, że nazwa Halloween pochodzi od angielskich słów All Hallows’ Eve, które oznaczają po prostu wigilię Wszystkich Świętych. Historycy są zdania, że tradycja Halloween wywodzi się ze święta Samhain, które niegdyś było najważniejszym spośród wszystkich świąt celtyckich. Ponad dwa tysiące lat temu na terenie obecnej Anglii, Szkocji, Irlandii oraz Walii wierzono, że podczas wigilii święta Samhain na ziemię zstępują duchy osób, które zmarły w ubiegłym roku i poszukują ciał osób żywych, aby zamieszkać w nich przez kolejny rok. Celtowie nie chcąc, aby w ich ciałach zamieszkał złe duchy, starali się je na wszelkie sposoby odstraszyć przebierając się w stare, podarte ubrania, a także wystawiając przed dom pożywienie.

Do zachodniej Europy tradycja obchodów Halloween trafiła w połowie dwudziestego wieku, a dziś coraz częściej Halloween obchodzone jest również w krajach Europy wschodniej.

Tradycje Halloweenowe
Z obchodami Halloween związanych jest wiele tradycji, ale z pewnością najpopularniejszą z nich jest organizacja imprez okolicznościowych w klubach i dyskotekach. Wielu ludzi wykorzystuje ostatni dzień października jako okazję do dobrej zabawy przebierając się w zabawne i przerażające kostiumy. W niektórych regionach popularne są również kolorowe pochody głównymi ulicami miast. Popularne w Wielkiej Brytanii jest przystrajanie domów, a głównym motywem dekoracji jest świecąca dynia z wyciętym zarysem przerażającej twarzy zwana jack o’lantern.

Jak bawią się dzieci podczas Halloween?
Tradycją wśród dzieci na Wyspach Brytyjskich jest zabawa „cukierek albo psikus” (ang. Trick-or-treating). Dzieci w przebraniach chodzą wówczas od domu do domu, prosząc o słodycze lub pieniądze, a jeśli odmówi się podarunku, to dzieciaki robią właścicielowi domu psikusa. 🙂 Dzieci udają się przeważnie tylko do domów, które są udekorowane. Aby uniknąć nieporozumień, wielu Brytyjczyków wywiesza w ostatni dzień października na drzwiach kartki informujące, że nie chcą brać udziału w Halloween’owych zabawach. Popularna podczas spotkań w Halloween jest również zabawa „apple bobbing”.

„Apple bobbing” – zasady.
Jest to zabawa polegająca na ugryzieniu bez użycia rąk jabłka pływającego w wodzie, co w przypadku sukcesu ma przynieść szczęście w nadchodzącym roku. Często w zabawach wykorzystuje się również świece, a także różnego rodzaju wróżby. W ostatni dzień października bardzo często w kinach odbywają się premiery najlepszych horrorów.

Jak widzisz jest to dosyć zabawne święto, które wymaga niemałych nakładów pracy i odpowiedniego przygotowania 🙂 A czy Ty, masz już jakieś plany na Halloweenowy wieczór? 😀