Cztery ciekawe filmy historyczne o Wielkiej Brytanii!

Historia Wielkiej Brytanii to nie tylko grube książki i opracowania. W zrozumieniu złożonej historii tego kraju doskonale pomagają liczne filmy i seriale. Dodatkowym atutem zapoznawania się z historią kraju jest oczywiście możliwość nauki języka angielskiego w jego różnorodnych odmianach! Oto kilka najgłośniejszych propozycji, które po prostu trzeba zobaczyć!

Elżbieta
Klasyka światowej kinematografii. Rok 1998 był dla odtwórczyni głównej roli, Cate Blanchett, rokiem przełomowym. Liczne nagrody, które spadły na nią po zagraniu w ty wyjątkowym dramacie dowiodły nie tylko jej aktorskiego kunsztu, ale przede wszystkim wielkości dzieła stworzonego przez Shekhara Kapura. Młoda Elżbieta, następczyni tronu, zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji w jakiej się znalazła. Lawirując pomiędzy dworskimi intrygami oraz prawem uznającym jedynie męskich władców postanawia nigdy nie wychodzić za mąż i samodzielnie władać krajem.
Braveheart – Waleczne serce
Postać Williama Wallace’a znana jest szerszemu gronu odbiorców właśnie za sprawą jednego z największych kasowych hitów lat 90. Historia walecznego Szkota (w tej roli doskonały Mel Gibson), który po utracie ukochanej postanawia walczyć z angielskim królem i zastępami jego żołnierzy o wolność dla siebie i swojego ludu.
Historia ta niestety nie ma wiele wspólnego z prawdziwą postacią Williama Wallace’a – wiele postaci, które spotkały się w filmie nie miały prawa widzieć się w rzeczywistości. Nie czepiając się jednak detali warto spędzić nieco czasu na podziwianiu wspaniałej przyrody szkockich wzgórz oraz rozkoszować się subtelną muzyką.

 

Pokuta
Film ten nie tylko przypadnie do gustu miłośnikom historii, ale i talentu Keiry Knightley. Doskonale rozpisany scenariusz oraz scenografia to tylko niektóre z perełek, o których warto mówić przy okazji tej ekranizacji. Rzecz dzieje się tuż przed i w trakcie II Wojny Światowej. To, co zachwyci kinomanów to przede wszystkim słynna już sekwencja pokazująca Dunkierkę tuż przed akcją ewakuacji brytyjskich żołnierzy.\

 

Jak zostać królem
W zestawieniu nie mogło zabraknąć wielokrotnego laureata Oscara. Film Jak zostać królem nie tylko pozwolił Colinowi Firthowi sięgnąć po największą dla aktora nagrodę, ale również stworzyć wyjątkowy obraz króla przez wiele lat bagatelizowanego, który dla współczesnych mu poddanych był początkowo tematem żartów. Film ten to jednak nie tylko historia znanego władcy. To również prawdziwa historia przyjaźni dwóch mężczyzn, pochodzących ze skrajnie różnych środowisk. Z pewnością jest to jeden z najlepszych filmów ostatnich lat.