Nauka języka angielskiego składa się z wielu zagadnień – przede wszystkim jest to poznawanie gramatyki oraz jej struktur, kolejno słownictwa, sposobów wymowy i wielu innych. Okazuje się jednak, że aby dobrze poznać obcy język konieczne jest coś więcej niż wertowanie podręcznika oraz słownika. Aby wyjść poza ramy książek do nauczania trzeba być odważnym… i zrobić krok do przodu!
Z pewnością przynajmniej raz w swoim życiu usłyszeliśmy, że czytanie poszerza naszą wiedzę, wpływa na znajomość ojczystego języka, poprawia słownictwo. Ta sama zasada odnosi się do poznawania języka obcego – musimy czytać!
Bez obawy – nie będziemy zachęcać do sięgania po dzieła klasyków w oryginale. Na początek warto skorzystać z telewizji, internetu oraz gazet. Co czytać i jak czytać?
Czytanie tekstów anglojęzycznych w teorii.
Czytanie tekstów angielskich bez wątpienia pozwala na szybsze przyswajanie obcego języka. Podczas czytania nie tylko poznajemy nowe słownictwo, ale przede wszystkim mamy okazję poznać nowe struktury gramatyczne i utrwalić je. Widząc znane z podręcznika formy w naturalnym użyciu z pewnością łatwiej przyjdzie nam ich zrozumienie oraz pojęcie całego kontekstu zdania.
Co czytać?
Wiele osób zastanawia się, po jaki rodzaj literatury sięgnąć. Tu warto być czujnym – czytanie powinno być dla nas przyjemnością! Wybierajmy książki, dzienniki, gazety czy internetowe portale pod kątem naszych zainteresowań – wtedy przede wszystkim będziemy rozwijali nasze pasje. Jeśli zaczniemy czytać cokolwiek, co wpadnie nam w ręce – szybko stracimy zapał i motywację.
Dobrym sposobem jest również korzystanie z zagranicznych mediów społecznościowych – to szansa nie tylko na lepsze poznanie języka, ale i … nowe znajomości!
Jak czytać?
Wybrałeś artykuł? To świetnie. Jak zabrać się do czytania?
Bez względu na język znacznie lepiej przyswajamy teksty dobrze edytowane. Powinny mieć one odgrodzony nagłówek, wstęp oraz tekst podzielony na akapity. Początkowo zapoznajmy się z tytułem i wstępem – poznamy główne tematy, których dotyka artykuł. Kolejno zaś przeczytajmy artykuł szybko, bez skupiania się na słownictwie, gramatyce. Starajmy się zrozumieć kontekst, wiele słów z pewnością jest już nam znanych. Z pewnością ten wysiłek nie pójdzie na marne, a my lepiej przyswoimy sobie nieznane dotąd słowa.