Naturalne skarby Wielkiej Brytanii

Zwiedzając Wielką Brytanię warto od czasu do czasu zboczyć z miejskich, wydeptanych ścieżek i wybrać się daleko za miasto. Wspaniałe bogactwo flory i fauny sprawia, że nie tylko odetchniemy świeżym powietrzem i pełną piersią, ale uda nam się zobaczyć wiele interesujących formacji czy zjawisk. Gdzie warto jechać?

Szkockie wrzosowiska
Szkockie wrzosowiska niejednokrotnie były malowane i fotografowane przez znanych artystów. Aby jednak móc w pełni docenić ich piękno i pojąć ich rozmiar należy zapuścić się daleko w ich głąb – co dla wielu skończyło się zagubieniem i śmiercią. Szkockie wrzosowiska to ciągnące się po horyzont wzgórza, porośnięte niewielkimi krzewinkami. Ze względu na nieprzyjemną aurę wyspiarskiej północy i silne wiatry wrzosowiska uznawane są za mało przyjazne i niebezpieczne. Wyjące w czasie jesieni wiatry mylą, zasypują drogi. Z pewnością jednak to niebezpieczne miejsce stanowi jeden z największych skarbów Wielkiej Brytanii.

 

Wyspa Staffa
Staffa to niewielka wyspa leżąca u zachodnich wybrzeży Szkocji. Jednym z elementów przyciągających w te okolice licznych turystów są niesamowite bazaltowe kolumny, które strzegą brzegu wyspy. Szacuje się, że powstały one ponad 70 milionów lat temu podczas wypiętrzania i ruchów wulkanicznych, kolejno zaś poddane zostały procesowi erozji. Obecnie przylegają one do siebie i przypominają piszczałki olbrzymich organów. Ich rozmiar robi wrażenie – niektóre z bloków sięgają 40 metrów wysokości!

Same kolumny to jednak nie koniec atrakcji – prowadzą one do Jaskini Fingala, nazywaną przez tamtejszych rybaków również muzykalną jaskinią. Nazwa ta nie jest przypadkowa – kiedy do jaskini wpada wiatr dają się słyszeć dźwięki podobne do grającej harfy.

 

Stonehenge
Słynne Stonehenge uznawane jest obecnie za jeden z najważniejszych reliktów prehistorii na terenie obecnej Anglii. Położony w Salisbury w hrabstwie Wiltshire nie zmienił swojego wyglądu przez wieki. Co warto wiedzieć o tym tajemniczym miejscu? Spekulacje dotyczące celu wybudowania tajemniczego kręgu są różnorodne. Według jednych podań miejsce to służyło osobom umierającym. Inni są zdania, że Stonehenge to miejsce uzdrowień. Dla badaczy istotne jest również to, jak wybudowano ten tajemniczy krąg, szczególnie, że kamienie z których stworzone są wielkie głazy nie występują naturalnie w miejscu ich postawienia…