Filmowe inspiracje podczas zwiedzania

Brytyjska kinematografia kojarzy się nam zazwyczaj z komediami romantycznymi czy filmami kostiumowymi. Należy jednak przyznać, że brytyjskie plenery są jednymi z najpiękniejszych, bez względu czy mowa o wielkich miastach, czy niewielkich wioskach na prowincji. Poniżej przedstawiamy 4 najciekawsze naszym zdaniem lokalizacje, które każdy miłośnik brytyjskiego kina powinien znać!

1. Aonach Eagach – Braveheart
Doskonały film z Melem Gibsonem stał się kasowym przebojem, głównie za sprawą porywającej historii szkockiego buntownika oraz jego wielkiej miłości do pięknej Marion. Widzowie zwracali uwagę również na wspaniałe scenerie, których lwia część powstawała w dzikich plenerach Szkocji. Na szczególną uwagę zasługują góry Aonach Eagach, przez wielu miejscowych nazywanymi również „schodami diabła”.

2. Notting Hill -Notting Hill
Komedia romantyczna z Hugh Grantem i amerykańską aktorką Julią Roberts z pewnością wzruszyła wielu widzów. Perypetie tej dwójki możemy oglądać na tle jednej z najbardziej znanych dzielnic Londynu – Notting Hill. Dzielnica ta chętnie odwiedzana jest przez turystów, którzy mogą tu przechadzać się wąskimi alejkami, podziwiać ścisłą i charakterystyczną zabudowę, skorzystać z licznych sklepów.

3. Lyme Park w Cheshire – Duma i uprzedzenie
Ekranizacja jednej z najbardziej znanych powieści Jane Austen „Duma i uprzedzenie” z 1995 roku uważana jest przez wielu za najlepszą. Z pewnością wielka w tym zasługa dwójki głównych aktorów: Colina Firtha oraz Jennifer Ehle. Sami krytyce ocenili ekranizację niezwykle pozytywnie! Z pewnością podczas oglądania niejeden z nas zwróci uwagę na przepiękne posiadłości, w tym posiadłość Pemberley. Sama wizja wnętrza i fasady jest łączona – budynek który widzimy na ujęciach to Lyme Park w Cheshire, wnętrza należą do Sudbury House w Derbyshire. Mimo tego wielu miłośników serialu z chęcią udaje się do Cheshire, aby przespacerować się znanymi alejkami i podziwiać wspaniały gmach.

4. Malham, Grassington – Wichrowe wzgórza
Mroczna historia miłości dwojga ludzi, osadzona w krajobrazie chłodnej Szkocji stała się jednym z najbardziej znanych obrazów lat 90. Stała się także obrazem, w którym Ralph Finnes pokazał, jak dobrym jest aktorem. Wspaniałe plenery wykorzystane w filmie to faktycznie szkockie wrzosowiska i wzgórza. Film kręcony był późną jesienią i wczesną zimą, co dodatkowo pozwoliło na wykorzystanie wyjątkowej pogody tego regionu.

5. Zamek Doune – Monty Python i Święty Graal
Wyjątkowa i niemalże ikoniczna historia opowiadająca przygody niskobudżetowego Króla Artura, który wraz z towarzyszami poszukuje świętego Graala. Historia jest o tyle ciekawa, że grupa brytyjskich komików zmuszona była kręcić niemal wszystkie sceny zamkowe w XIV wiecznej twierdzy Doune, znajdującej w miasteczku o tej samej nazwie. Choć pierwotnie grupa miała zgodę na filmowanie w różnych zamkach, to finalnie zmuszona była zawęzić scenerię. Powodem było cofnięcie przez władze Szkocji pozwoleń, ze względu na niezgodność scenariusza filmu z prawdą historyczną.

BONUS: Niekończący się bieg Lancelota i mała wieś w centrum Londynu (park Hampstead Heath):