5 miast wartych odwiedzenia

Wielka Brytania kojarzona jest przede wszystkim z królową, deszczową pogodą i Londynem. Nie tylko jednak stolica jest warta odwiedzenia – większość brytyjskich miast stanowi świetną atrakcję dla zwiedzających i punkt, w którym pozostać można przez kilka dni. Sprzyjają temu nie tylko liczne atrakcje, ale przede wszystkim bogata baza noclegowa. Jakie miejsca warto zobaczyć? Oto nasz subiektywny przewodnik!


Balony w Bristolu
Źródło: aboutbritain.com

1. Bristol
Historia Bristolu sięga średniowiecza, a rozkwit miasta datuje się na okres XII wieku, kiedy rola tego regionu wzrosła ze względu na liczne porty wybudowane u ujścia rzeki Avon. Stały przypływ osadników i rozwój miasta sprawił, że obecnie Bristol uznawany jest za jedno z największych centrów kulturalnych i przemysłowych południowo-zachodniej części Brytanii. Bez wątpienia jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc jest tu  Clifton Susoension Bridge, zwodzony most nad rzeką. Wśród innych cennych zabytków wymienia się kościół St. Mary Redcliffe z XIII–XV wieku, kaplicę św. Marka. Turyści chętnie odwiedzają tutejszy ogród zoologiczny, zaliczany do najbardziej zadbanych i najpiękniejszych na Wyspach.

2. Manchester
Założone w XI wieku miasto jest jednym z najstarszych i posiadających najbogatszą historię w kraju. Pierwotnie założone obok rzymskiej warowni, dzisiaj jest centrum życia kulturalnego i naukowego. Manchester był jednym z miast rewolucji przemysłowej – w mieście znajdziemy wiele zabytkowych fabryk oraz muzeów poświęconych przemysłowi. Zwiedzanie miast powinniśmy rozpocząć od spokojnego spaceru najstarsza dzielnicą miasta – Castelfield. Znajdziemy w niej liczne wiktoriańskie domy, zachwycające swoją architekturą. Wzrok wszystkich zwiedzających najczęściej pada na XV-wieczna gotycka Katedrę. Obok niej znajdziemy centrum multimedialne, które umośliwi poznanie miasta w sposób ciekawy i interaktywny. Miłośnicy kolei i techniki koniecznie powinni udać się do Museum of Science & Industry, w którym znajduje się … najstarsza stacja kolejowa na świecie!

Źróło: archirama.muratorplus.pl
Źróło: archirama.muratorplus.pl

3. Edynburg
najwsanialsze i najbardziej okazałe szkockie miasto zostało założone w VII wieku kiedy też została tu wybudowana olbrzymia twierdza obronna. Szkoci zajęli te regiony dopiero w wieku XI, ale to właśnie pod ich władaniem miasto rozkwitło gospodarczo i kulturalnie. W wieku XVII miasto trafiło w ręce Anglików. Obecnie jest to stolicja Szkocji i siedziba szkockiego parlamentu.
Poza wspaniałym Zamkiem na wzgórzu zamkowym warto zobaczyć Szkockie Muzeum Królewskie, w którego wnętrzach znajduje się ponad 10 tys. eksponatów, w tym pamiątek po królach, jak i przedmiotów codziennego użytku. Nie sposób również nie przespacerować się Królewską Milą, czyli ulicą królewskiej starówki. Pragnąc odpocząć podczas całodniowego zwiedzania koniecznie wybierzmy się do Królewskiego Ogrodu Botanicznego.

4. Liverpool

Początki miasta Liverpool sięgają wieku XII i XIII – niestety początkowo wsławił się on jako jeden z największych centrów handlu niewolnikami w tej części świata. Prawdziwy rozkwit miasta przypada jednak na czas po I i II wojnie światowej, kiedy do miasta napłynęło wielu imigrantów. Zazwyczaj byli oni tanią siłą roboczą, zatrudniająca sęi w budownictwie i handlu.
Bez wątpienia Liverpool kojarzy się w pierwszej kolejności z jednym z najsłynniejszych zespołów wszech czasów – The beatles. To właśnie stąd pochodzili muzycy i tu nagrywali. Fani muzyki koniecznie muszą przespacerować się do muzeum Beatles Story, gdzie będą mogli zapoznać się z wieloma faktami i ciekawostkami na temat bandu. Zmęczeni zwiedzaniem lub chętni kontaktu z przyroda powinni udać się do The National Wild Flower Centre, czyli narodowego centrum dzikich kwiatów.  

5. Londyn

Będąc w Wielkiej Brytanii nie sposób nie zahaczyć o Londyn – olbrzymia metropolia to jednak nie tylko Tower Bridge czy pałac Windsorski. Warto wybrać się w nieco dalsze części miasta (oraz poznać 6 innych miejsc w Londynie, które musisz zobaczyć)  , przespacerować się uliczkami Nothing Hill, zajrzeć do mniej uczęszczanych muzeów (np. Victoria & Albert Museum). Miłośnicy poznawania historii z pewnością powinni wybrać się do Muzeum Historii Naturalnej, do którego wstęp jest bezpłatny.