Jak pokonać lęk przed mówieniem? Szkoła angielskiego poleca!

 

Cudownie byłoby, gdyby nauka języka angielskiego w szkole podstawowej już po kilku miesiącach pozwalała nam swobodnie rozmawiać w nowo poznanym języku. Realia są jednak inne a przytłaczająca większość szkół uczy języka w taki sam sposób jak matematyki czy chemii – wkuwaniem słówek i gramatyki, czasem czytaniem po jeden – dwa akapity na głos. Na koniec sprawdzian.

Nie tędy droga…

Naszego języka nie uczyliśmy się w ten sposób, więc dlaczego miałoby to poskutkować przy innym? Podczas nauki języka polskiego byliśmy nim zewsząd otoczeni. Uczyliśmy się go podczas zabawy, rozmów z rówieśnikami – godzinami, każdego dnia. Przez lata. Jak zatem sprawić, by nauka języka angielskiego przebiegała podobnie do tego, jak uczyliśmy się języka ojczystego?

Poniżej przedstawiamy kilka fundamentalnych zasad, które gwarantują sukces!

  1. Przestań wkuwać setki słówek. Pojedyncze słowa nie tworzą języka i nie pomogą Ci w codziennej komunikacji. Kluczem jest ich wykorzystanie, kontekst, umiejscowienie w całej wypowiedzi.
  2. Obcuj z językiem. Oglądaj wiadomości po angielsku, przeczytaj anglojęzyczny blog lub krótkie i lekkie książki anglojęzyczne, posłuchaj audycji w radio. Ustaw sobie język angielski jako domyślny w telefonie, laptopie, na facebooku.
  3. Nie próbuj rozumieć wszystkiego, co słyszysz! Oswajaj się z językiem we własnym tempie. Poczuj jego melodię, intonację. Niech wpada w Twoje uszy tak jak dzieje się to z piosenkami. Za którymś razem zaskakuje Cię, że znasz jej tekst pomimo prób nauczenia się go!
  4. Jeśli wyłapiesz pojedyncze słówko, którego nie znasz – sprawdź jego znaczenie i odnajdź jego sens w całej wypowiedzi. Dzięki temu zapamiętasz je z dużo większą skutecznością niż w przypadku „wkuwania”.
  5. Rozmawiaj sam ze sobą (wbrew obiegowym opiniom nie jest to przejaw schizofrenii). Robisz to nawet kilkaset razy każdego dnia – planujesz w myślach zadania na najbliższy czas, zastanawiasz się jak poprowadzić rozmowę z jakąś osobą. Więc czemu by nie robić tego po angielsku?!
  6. Rób to codziennie! Jednym z najważniejszych elementów skutecznej nauki jest powtarzalność. Tak jak dziecko nie nauczy się rodzimego języka od pierwszego usłyszanego słowa, tak Ty nie posiądziesz tej zdolności za pierwszym razem.
  7. Bądź cierpliwy – sukces nadejdzie wtedy, gdy nie będziesz się go spodziewał.
  8. Dodatkowym wsparciem będzie angielski z Native Speakers – osobami mówiącymi wyłącznie w języku angielskim. Na takie kursy, zaprasza nasza szkoła angielskiego w Gliwicach oraz szkoła angielskiego we Wrocławiu  🙂