Jednym największych problemów uczniów zgłaszających się do szkół językowych czy prywatnych lektorów jest niewielki zasób słownictwa. Zazwyczaj wynikało to z braku regularności w nauce, ale także problemach z przyswajaniem konstrukcji gramatycznych czy nieznajomości kontekstu.
Pragniesz szybciej i efektywniej uczyć się słówek w obcym języku? Poniżej przedstawiamy kilkanaście sprawdzonych metod na to, aby słówka szybciej „wchodziły” do głowy… i pozostawały tam na dłużej!
Poznaj ogólne strategie!
Ogólne strategie skupiają się przede wszystkim na tym jak, gdzie i kiedy się uczymy.
- Znajdź „swoją” porę do nauki – ucz się w różnych porach i odkryj kiedy umysł jest najbardziej chłonny.
- Zmieniaj otoczenie podczas nauki – badania wykazują, że mózg przyswaja wiadomości lepiej, kiedy zmieniamy miejsca. Próbuj w innych pomieszczeniach domu, w parkach, kawiarniach).
- Twórz codzienne notatki w języku, którego się uczysz. Dzięki temu znacznie łatwiej przyswoisz najpopularniejsze słówka, stopniowo wprowadzisz nowe.
Nauka poprzez pisanie
- Zacznij pisać bloga lub pamiętnik – pisz o czym tylko chcesz: szkole, marzeniach, dobrych wspomnieniach. Celem jest rozpisywanie się, wyrabianie lekkości pióra.
- Codzienne listy zakupów czy zadań do wykonania twórz w języku obcym, którego się uczysz!
Nauka poprzez czytanie
- Czytaj teksty, które Cię interesują – mogą być to blogi tematyczne, portale informatyczne, serwisy związane z hobby. Ważne jest, aby tym sposobem utrwalać dotychczasowo zgromadzone słownictwo i wyrabiać w sobie swobodę czytania w obcym języku.
- Tłumacz interesujące Cie słówka ze słownikiem i wracaj do nich często – w ten sposób szybko je utrwalisz!
Nauka poprzez słuchanie
- Pracuj z lektorem – wykorzystując internetowe podcasty czy chociażby filmy czy seriale wysłuchuj całość, a następnie dziel fragment na części i powtarzaj za lektorem. Ważne jest, aby zbliżyć tempo mówienia do tempa lektora.
- Słuchaj muzyki i porównuj teksty – to jeden z najbardziej znanych sposobów na poznawanie języka obcego. Poprzez zaznajamianie się z taktem piosenki możemy krok po kroku zacząć śpiewać razem z wykonawcą
A może fiszki?
- Przyklejaj fiszki na domowe przedmioty – ta metoda sprawdza się szczególnie w przypadku dzieci. Poprzez przyklejanie na fiszkach angielskich nazw możliwe jest stopniowe zapamiętywanie nazw kolejnych domowych przedmiotów. To także świetna zabawa!
- Nie tylko słówka – na fiszkach zapisuj nie tylko samo słówko, ale przede wszystkim zdanie, w którym może ono wystąpić. W ten sposób znacznie swobodniej przyswoimy i słówko, i kontekst.