Aby skutecznie uczyć się języka angielskiego koniecznie jest sięganie do różnorodnych źródeł wiedzy. W szkołach stosowane są przede wszystkim podręczniki i zeszyty ćwiczeń, jednak nauczyciele chętnie sięgają również po nagrania muzyczne, materiały wideo czy świeżą prasę anglojęzyczną. Jak my sami możemy zróżnicować nasz codzienny kontakt z językiem obcym? Okazuje się, że odpowiedź jest w zasięgu… naszego palca!
Facebook jest portalem, z którego korzysta olbrzymia ilość Polaków. Został on zaprojektowany i wdrożony przez amerykańskich studentów, i to język angielski jest językiem ojczystym tego portalu społecznościowego. Z drugiej strony to my sami ustawiamy wszelkie parametry naszego profilu, w tym także interesujące nas treści. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby były one pomocne w codziennej nauce języka angielskiego! Jak wykorzystać Facebook?
Polub mnie!
Każdy z nas posiada konkretne zainteresowania – może być to muzyka, literatura, motoryzacja, sport – możliwości jest nieograniczenie wiele. Warto zwrócić uwagę na fanpage znanych muzyków, pisarzy, firm samochodowych czy sportowców, aby nie tylko być na bieżąco co u nich, ale także… aby szkolić swój język! Krótkie komunikaty na polubionych przez nas profilach anglojęzycznych pozwolą na oswojenie się z mową potoczną, skrótami.
Jeśli zależy nam na codziennym poznawaniu nowych słówek, przyglądaniu się konstrukcjom – warto poszukać autorów blogów językowych, wydawnictwa językowe, autorów słowników, językoznawców. Są oni nieocenioną skarbnica wiedzy, z której możemy czerpać każdego dnia! Na takich profilach znajdziemy nie tylko ciekawostki lingwistyczne, ale także recenzje ciekawych książek, poradników, słowników. Blogerzy językowi nierzadko prowadzą także vlogi, czyli lekcje w formie wideo. To świetna forma nauki, bez konieczności płacenia czy wychodzenia z domu.
Pod treściami zamieszczanymi przez właściciela fanpage często rozwijają się dyskusje – warto mieć na nie oko!
Grupy dyskusyjne
Dołączenie do tematycznej i anglojęzycznej grupy dyskusyjnej to świetna forma na przełamanie strachu przed pisaniem. W sieci nie musimy być dla siebie surowi – piszmy i komunikujmy się z innymi prostym językiem, nie bójmy się błędów. Z pewnością będzie to dobra droga do poszerzenia swojego słownictwa.
Zmiana języka aplikacji
Dobrym sposobem na poznanie nowych słów i zmuszenie naszego umysłu do pracy w języku obcym jest… przestawienie domyślnego języka aplikacji z polskiego na angielski. Miłośnicy nowinek technologicznych powinni szybko zdecydować się na tę zmianę, gdyż wszelkie zmiany i ulepszenia Facebooka są dostępne w pierwszej kolejności dla anglojęzycznych użytkowników.