Jak rozpocząć naukę i rozmowę w języku angielskim za granicą

Jednym z najczęściej zadawanych sobie pytań przed wyjazdem jest: „jak poprawić swój angielski?”

Nasza odpowiedź brzmi…
…zawsze tak samo: spędzając więcej czasu na mówieniu po angielsku. Oczywiście istnieje wiele wspaniałych książek angielskich, programów telewizyjnych, gazet itp., które pomogą Ci uczyć się języka angielskiego, ale najważniejsze jest to, że…jedynym sposobem na lepsze zrozumienie mówiącego po angielsku jest po prostu mówienie po angielsku 😉

Szczęście
Jeśli masz wystarczająco dużo szczęścia, aby uczyć się języka angielskiego w kraju mówiącym po angielsku, to wykorzystaj tę okazję i ćwicz z rodzimymi mówcami! Otaczaj się nimi bo przecież są oni dla Ciebie najlepszymi native speakerami i pewnie wielu z nich bardzo chętnie z Tobą porozmawia!

Problem polega na tym, że rozmowa z nowymi ludźmi może być trochę stresująca i krępująca. Jak rozpocząć rozmowę z kimś, kogo nie było okazji wcześniej poznać? Od czego zacząć? Co powiedzieć?

W tym wpisie mamy zamiar przeprowadzić Cię przez proces rozmowy z kimś, kogo nie znasz. Pozwoli Ci to na szybsze dojście do etapu płynnego mówienia w języku angielskim.

Kilka rzeczy ogólnych, zanim zaczniemy:

 • Po pierwsze – wcale nie musisz się zbliżać do przypadkowych obcych na ulicy, jeśli nie czujesz się komfortowo. Jest wielu ludzi, których miejsca pracy wymagają interakcji. Mówimy tutaj o pracownikach w kawiarni, restauracjach i sklepach spożywczych, które zapewne odwiedzasz. Z osobistego doświadczenia wiemy, że rozmowy z tymi ludźmi są najprostszym i najwygodniejszym sposobem na ćwiczenie rozmów z obcymi – idealne na początek.

 • Po drugie – zawsze pomaga szeroki uśmiech na twarzy 😀 To czasami nawet ważniejsze niż to, co mówisz, lub to jak mówisz. Kiedy chcesz zacząć rozmowę z kimś nowym uśmiechnij się nawet jeśli nie będzie to Twój najlepszy dzień!

Przejdźmy dalej – rozmowa.
Na dobry początek możesz zadać proste pytania tj.:

1.How is your day going?
Bardzo często używa się tego pytania. To proste i łatwe, otwiera drzwi do rozmowy. Większość ludzi lubi mówić o sobie. W ten sposób możesz zachęcić swojego rozmówcę. Może Cię on zaintrygować swoją odpowiedzią co w konsekwencji zafunduje wam ciekawą rozmowę.

You: “How is your day going?”
Coffee shop employee: “It’s going okay. How about yours?”

To pytanie daje Ci okazję do ćwiczenia mówienia o sobie lub zadania innego pytania. W taki banalny sposób “masz” rozmowę! 🙂

2.Did you do anything fun last weekend?” / “Any exciting plans this weekend?”
Dostosuj swoje pytanie do aktualnego dnia tygodnia. Na przykład:

You: “How is your day going?”
NS (native speaker): “It’s going okay.”
You: “Do you have any exciting plans this weekend?”
NS: “Yes, actually. It’s my husband’s birthday. We’re going to have a big party.”

3.Zadowolenie (Compliments)
Każdy kocha komplementy i może to być świetny sposób na rozpoczęcie rozmowy. Znajdź coś, co naprawdę podoba Ci się w osobie, z którą chcesz rozmawiać. Na przykład ubranie, fryzurę lub buty i powiedz jej o tym. Niech ten komplement będzie naprawdę szczery! Na przykład:

You: “I really like your glasses.”
NS: “Oh, thank you!”
You: “How is your day going?”

Proste prawda?
Nie musisz wcale mówić za wiele, aby rozpocząć rozmowę w języku angielskim. Nawet jeśli rozmowa szybko się skończy, to i tak pomoże Ci to, jako mówcy języka angielskiego. Mamy nadzieję, że te porady pomogą Ci w rozwiązaniu problemów językowych. Jeśli chcesz poznać więcej sposobów na poprawienie swojego angielskiego, zajrzyj na naszego bloga!

Dla ułatwienia…
Poniżej znajdziesz listę kilku ostatnich wpisów, które mogą Ci się przydać przed wyjazdem lub posiłkowo w trakcie jego trwania 🙂

 1. “Reflexive pronouns” czyli zaimki zwrotne [VIDEO]
 2. Won`t & Want [VIDEO]
 3. Różnice w zastosowaniu: little, a little, few, a few [VIDEO]
 4. Kiedy zastosować BRING, a kiedy TAKE [VIDEO]
 5. Różnice w zastosowaniu słów o podobnym znaczeniu CZ. III – trip, travel, journey [VIDEO]
 6. “Capital letter” – czyli co i kiedy piszemy wielką literą [VIDEO]
 7. “English homophones” czyli angielskie homofony [VIDEO]
 8. „Phrasal Verbs”? [VIDEO]
 9. Różnice w zastosowaniu słów o podobnym znaczeniu CZ. II – TELL VS. SAY [VIDEO]
 10. Różnice w zastosowaniu słów o podobnym znaczeniu CZ. I – WORK VS. JOB
 11. Nie takie straszne „English idioms” [VIDEO]

Powodzenia! 😀