The Beatles – wspaniała czwórka z Liverpoolu!

Współcześnie myśląc o Beatlesach w uszach rozbrzmiewają nam największe hity tego niesamowitego zespołu: Let it be, Twist&shout, Help. Znacznie mniejsze pojęcie mamy o tym, że zespół ten znacząco wyprzedzał swoją epokę i tworzył muzykę, która do dzisiaj stanowi temat licznych badań i analiz. Co warto wiedzieć o jednym z najlepszych towarów eksportowych Wielkiej Brytanii? Sprawdźcie sami!

Okres działalności The Beatles zamyka się w latach 1960-1970. Wcześniej Ringo Star, Paul McCartney, John Lennon i George Harrison współtworzyli kwartet The Quarrymen. Początkowo muzycy grywali w licznych klubach (głównie w Liverpoolu) a ich wygląd był znacznie mniej ugrzeczniony do tego, znanego nam dzisiaj. Panowie doskonale czuli się w skórzanych kurtkach, które idealnie podkreślały ich niegrzeczny image. Słynne garnitury włożyli dopiero w roku 1962, za namową swojego managera. W tym czasie podpisali oni również kontrakt z wytwórnią muzyczną EMI.

Pierwsze sukcesy i Beatlemania
Pierwsze sukcesy na skalę narodową Beatlesi osiągnęli po wydaniu albumu Please Please Me. Jednak to dopiero utwór I wanna hold your hand stał się przepustką do podbicia serc amerykańskich słuchaczy. Muzyka tworzona w tym okresie nie była wymagająca i przeznaczona była dla szerokich mas odbiorców. Dopiero z rokiem 1965 słychać znaczące zmiany w ich brzmieniu. Muzycy zaczęli sięgać po różnorodne inspiracje – np. instrumenty orientalne.
Wraz z kolejnymi wywiadami i coraz większą sławą droga muzyków zaczęła się rozjeżdżać: każdy z nich zaczynał ciągnąć zespół w swoją stronę, w grę wchodziły również związki z różnorodnymi kobietami. Pamiętnym wydarzeniem był również wywiad udzielony przez Lennona, w którym powiedział, że Beatlesi są popularniejsi od Jezusa. Słowa te wywołały falę krytyki oraz liczne manifestacje, podczas których m.in. palono płyty zespołu. Ostatnim okresem, w którym muzycy tworzyli razem była wyłącznie aktywność studyjna – decyzja o takiej formie nagrywania zapadła w momencie kiedy okazało się, że nie ma możliwości prowadzenia koncertów, kiedy muzykę zagłuszają piski i krzyki fanów.

Beatlesi alternatywnie i koniec zespołu

W czasie nagrań studyjnych Beatlesi mieli możliwość przekonać się, jak wielkie możliwości daje ówczesna technika. Eksperymentowali, tworzyli progresywny rock, muzykę alternatywną. Wszystko do czasu śmierci ich managera, po której zespół pogrążył się w chaosie. W tym czasie, nie informując nikogo, z zespołu odszedł Lennon. Oficjalny rozpad zespołu miał miejsce dopiero wtedy, gdy swoje odejście ogłosił Paul.

Ostatni nowy materiał tej fenomenalnej grupy ukazał się z początkiem marca 1994 roku i nosił nazwę „Real Love”. Szacuje się, że pod koniec lat 90′, sprzedano miliardowy egzemplarz płyty Beatlesów.