Kiedy nauka angielskiego jest najskuteczniejsza?

Każdy marzy o tym, by uczyć się szybko i z łatwością. Jest to możliwe!

Sposób, w jaki ludzki mózg uczy się i zapamiętuje rożnego rodzaju informacje jest wciąż badany przez naukowców wielu dziedzin. Stopień skomplikowania tego organu jest na tyle duży, ze z pewnością specjalistów czeka jeszcze nie jedno przełomowe odkrycie. Nie oznacza to jednak, że nie posiadamy żadnej wiedzy na jego temat.

Już teraz wiemy, że jedna z najbardziej skutecznych form nauki to ta, podczas której nastawieni jesteśmy na wiele zróżnicowanych bodźców jednocześnie. Dzięki jednoczesnemu pobudzeniu różnych obszarów mózgu w tym samym czasie, jest on silniej stymulowany do tworzenia nowych połączeń między neuronami, a tym samym do lepszego zapamiętywania zdobywanej wiedzy.

Wszyscy tacy sami, a jednak każdy inny…
Nie ma jednak jednej, uniwersalnej recepty na naukę – każdy z nas jest inny i choć powiadamy wiele cech wspólnych, to jest też wiele czynników, które nas różnią. Zatem w nieco inny sposób uczyć się będą np. wzrokowcy,w inny słuchowcy a jeszcze inaczej kinestetycy (jak autor tego wpisu). To dlatego właśnie nasza szkoła angielskiego stawia tak silny nacisk na zajęcia wyłącznie z zagranicznymi lektorami (Nateive Speakers)! Dzięki jednoczesnemu mówieniu po angielsku i oglądaniu omawianych scen lub przedmiotów wyświetlanych na iPadzie, pobudzane są jednocześnie obie półkule mózgu, co silnie wpływa na zwiększenie skuteczności nauki.

Jak zatem wesprzeć swój mózg podczas nauki?
Absolutną podstawą jest, by był wypoczęty i (jeśli to możliwe) wolny od stresu. 3-4 godziny snu to zdecydowanie za mało, by w pełni mógł uporać się z informacjami zebranymi dnia poprzedniego, dlatego za optymalną ilość przyjmuje się 6-8 godzin. Dobrze zbilansowana dieta, bogata w biało i witaminy (zwłaszcza z grupy B) to drugi bardzo istotny element. Równie ważne, jak to co jesz, jest to czego nie jesz. Unikaj cukrów – tylko początkowo pobudzają mózg, jednak na dłuższą metę nie będą pomagały Ci w nauce. Podobnie działają alkohol i kawa – mogą podnieść ciśnienie, jednak nie wpłyną korzystnie na zapamiętywanie nowych informacji.

Zaplanowanie konkretnej pory na naukę, z pewnością przyczyni się do podniesienia jej skuteczności, gdyż każdy ma swoje pory dnia, w których jego mózg pracuje wydajniej. Najczęściej są to godziny poranne, jednak istnieje spore grono, dla którego nauka w godzinach popołudniowych jest najefektywniejsza. Jedni lubią naukę angielskiego w ciszy i samotności, a inni nauczą się więcej podczas Pub clubu z anglojęzycznym lektorem i grupą przyjaciół.

Kluczowym elementem pozostaje odpowiednie dostosowanie godzin nauki do własnych preferencji. Wcześniejsze jej zaplanowanie pozwala także obniżyć poziom stresu związany ze zbliżającym się sprawdzianem czy sesją egzaminacyjną, co jednocześnie znajdzie swoje odbicie w efektach nauki. Dzięki niemu nie dopuścisz do przemęczenia mózgu.

Nowoczesne narzędzia?
Z pomocą w samodzielnej nauce angielskiego przychodzą również nowoczesne rozwiązania, jak platformy e-learningowe lub aplikacje mobilne. Jedną z nich jest nasza aplikacja Talkman – Freedom to talk, dzięki której zaczniesz mówić po angielsku szybciej i lepiej.

Jeśli podoba Ci się nasz wpis, podziel się nim 🙂