Korzyści płynących z nauki języka obcego w grupie jest naprawdę wiele. Począwszy od uczenia się w zaplanowanym czasie – nie ma opcji “zajmę się tym później” ;), poprzez zwiększenie pewności siebie (dzięki rozmowom z innymi) oraz uczenie się w szybszym tempie, z większym zaangażowaniem i przyjemnością. Wielu nauczycieli języka angielskiego zdecydowanie poleca naukę języka obcego w grupie.
Jak stworzyć grupę i sprawić by nauka była jak najbardziej efektywna?
1.Stwórz skuteczną grupę
Kochasz spędzać czas ze znajomymi i uważasz, że byliby świetnymi kompanami do wspólnej nauki? Niekoniecznie 😉 Nauka z przyjaciółmi może sprowadzić się do rozmów nie na temat lub przesuwania tego co jest do zrobienia. Poszukaj lepiej ludzi którzy, podobnie jak Ty, skupiają się na obranym celu, robią notatki, zadają pytania, są aktywni (np. na zajęciach w szkole). Grupę idealną pod względem ilości członków stanowią 3 lub 4 osoby. Jeśli ilość osób będzie parzysta, to łatwiej będzie Ci zorganizować ćwiczenia np. z konwersacji.
Idealnie byłoby, gdyby udało Wam się spotykać tego samego dnia, każdego tygodnia. Regularność zajęć pomaga trzymać się harmonogramu, co zapewne doceni każdy z uczestników. Poza tym minimalizuje się ryzyko, że komuś nie będzie pasował dany termin. Dobrym pomysłem jest również stworzenie (dodatkowo) grupy dyskusyjnej. Rozmawiajcie o ciekawych filmach które ostatnio widzieliście, nowych kawałkach Waszych ulubionych zespołów czy podróżach, które ostatnio odbyliście. To świetna i przyjemna forma nauki.
2.Zdecyduj się na tematy i ustal cele
Przed rozpoczęciem spotkań zastanów się nad tematami, które chcesz omawiać. To pomoże Ci skoncentrować się na konkretnym temacie, nie oddalając się od niego. Gdy zdecydujesz się na temat zastanów się nad tym, co chcesz osiągnąć podczas “zajęć”. Nie przesadzaj z ilością materiałów bo niestety przez nadgorliwość może się okazać, że jest to ilość “nie do przerobienia”. Chcesz wykorzystać powieść anglojęzyczną? Świetnie, ale skup się raczej na jednym aspekcie (tj. znaki, konkretne zwroty), a nie na dyskusji o całej książce. Małymi krokami do przodu!
3.Dobrze się przygotuj
Przygotuj się zanim zaczniesz prowadzić swoją grupę językową! Czytaj więcej, zbadaj temat o którym chcesz dyskutować z grupą. Zrób listę rzeczy, co do których nie masz pewności, sprawdź informacje na ich temat i dopiero wtedy możesz omówić to z innymi uczącymi. Wzajemne wprowadzanie się w błąd nikomu nie wyjdzie na dobre.
4.Grunt to dobra komunikacja
Rozmawiajcie otwarcie, to naturalne, że ktoś z grupy pewnych rzeczy nie zrozumie od razu. Każdy powinien czuć się na tyle komfortowo, aby mógł przyznać się do tego, że coś jest dla niego niejasne. Tłumacz wszystko cierpliwie, aż wszyscy zrozumieją o co chodzi. Kolejna sprawa – pytaj o opinie np.: „czy mówię za dużo?”, „czy przedstawiłem swój punkt widzenia poprawnie?” itd. Ucz materiału który świetnie rozumiesz, ale pozwól też na to, aby inni uczyli Ciebie, jeśli ich wiedza w danym temacie jest większa.
5.Spraw, by nauka była przyjemna
Wrzuciliśmy to na koniec listy, ale jest to rzecz bardzo ważna! Postaraj się, by atmosfera na “zajęciach” była jak najmniej napięta. Powinno być zabawnie, miło, kulturalnie, ale też konkretnie i rzeczowo. Wybieraj powieści, które wszyscy lubią. Idźcie całą grupą do kina na film, żeby móc później o nim porozmawiać po angielsku lub wypróbuj jeden z angielskich quizów aby wprowadzić elementy zabawy do nauki. Miła atmosfera jest niesamowicie istotna.
Mamy nadzieję, że tych kilka punktów pomoże Ci w stworzeniu swojej idealnej grupy 🙂 Nie zastanawiaj się zbyt długo nad założeniem jej, bo im dłużej człowiek się zastanawia, tym więcej niepotrzebnych wątpliwości pojawia się w głowie. Uwierz w siebie i zacznij działać! Nie masz nic do stracenia, a za to ile możesz zyskać…. 😉