Tajemnice angielskich sportów

Anglicy znani są nie tylko ze swojego zamiłowania do dobrej herbaty czy konwenansów. Przede wszystkim to zapaleni kibice. O angielskich drużynach piłkarskich nie trzeba pisać – są one klasą samą w sobie, zrzeszając w swoich kręgach najlepszych graczy w kraju. Warto jednak z bliska przyjrzeć się sportom, które są mniej popularne poza wyspami, a jednak uwielbiane przez Anglików.


Krykiet

Krykiet jest drugim co do popularności – po piłce nożnej – sportem w Wielkiej Brytanii. Przyglądając się z bliska jego zasadom możemy znaleźć wiele podobieństw do… baseballu! Co ciekawe, krykiet jest dyscypliną mocno popularną także w Indiach oraz Pakistanie.

Mecze krykieta rozgrywają się na trawiastych boiskach a w grze biorą udział dwie drużyny, w każdej po jedenastu zawodników. Aby móc grać w krykieta konieczna jest piłka wykonana z korka, pokryta czerwona lub białą skórą, kij z płaską powierzchnią do odbijania oraz dwie bramki.Warto wiedzieć, że krykiet jest niezwykle popularny również wśród młodzieży – sport ten chętnie uprawiany jest podczas lekcji wychowania fizycznego w szkołach podstawowych, średnich oraz na uniwersytetach.

 

Golf
Ojczyzną golfa jest piękna Szkocja – szacuje się, że pierwsza tego typu gra powstała już w XIV wieku, jednak za oficjalną datę narodzin tej dyscypliny uznaje się rok 1424. Ciekawostką jest fakt, że golf już od początku swojego istnienia wzbudzał wielkie emocje. Były one tak silne, że w roku 1502 gra w golfa została w Szkocji oficjalnie zakazana. Podobno odciągała ona młodzież on innych, ważnych zajęć, czyli nauki. Pierwsze pisemne wzmianki o tym sporcie pochodzą z roku 1457 – był to zapis w akcje parlamentarnym króla Jamesa II. Mówił on, że gra ta przeszkadzała ćwiczyć łucznikom, którzy zamiast trenować strzelanie grali w golfa. Warto wiedzieć także, że pierwszą sławną kobieta grającą w golfa była Maria Stuart, królowa Szkocji.

 

Wyścigi konne
Wyścigi konne mają w Anglii długą historię, jednak to nie tylko sama rywalizacja sprawia, że sport ten jest tak lubiany. Anglicy lubią hazard, a wyścigi konne pozwalają im na obstawianie wyników wyścigów. A wszystko to w radosnej atmosferze przypominające piknik. Warto dodać, że wielką fanką wyścigów konnych jest obecna monarchini Wielkiej Brytanii, Elżbieta II.

 

Rugby
Wiele osób jest zdania, że rugby to gra pochodząca ze Stanów Zjednoczonych – to jednak błąd: jest to rdzennie brytyjska gra! Jej początki sięgają XIX wieku, współcześnie jest to sport uważany za bardzo brutalny. Zasady gry nie są skomplikowane: celem jest umieszczenie piłki za linią bramki przeciwnika, za co otrzymuje się 5 punktów. Gra rozgrywana jest na dużym boisku przy pomocy piłki o eliptycznym kształcie. Piłka różni się od piłki amerykańskiej odmiany gry – nie ma szwów oraz posiada inny kolor.

 

Polo
Polo jest bodajże ulubioną grą na dworze królewskim w Wielkiej Brytanii. Nie powinno to dziwić: obecnie najbardziej rozpoznawalnym graczem polo w całej Anglii jest książę William, syn następcy tronu Karola. Warto wiedzieć, że nie jest to rdzennie brytyjska gra – pochodzi ona z Azji Środkowej w XIX wieku. Gra rozgrywana jest z wysokości końskiego siodła, na trawie. Celem gry jest umieszczenie drewnianej kupi za bramką przeciwnika przy pomocy długiego kija z młoteczkiem na końcu.