Wyobrażając sobie statystycznego Anglika, przed naszymi oczami ukaże się najpewniej poczciwy mężczyzna czy starsza dama z filiżanką parującej herbaty w dłoniach. Pewni możemy być jednego – w rzeczywistości większość filiżanek wypełnionych jest aromatyczną herbatą Earl Grey. Skąd tak duża popularność akurat tego rodzaju herbaty na Wyspach? Warto przyjrzeć się z bliska jej historii!
Tajemnica składu – olej z bergamoty
Earl Grey to jedna z najpopularniejszych mieszanek herbat na świecie, znana przede wszystkim z wyjątkowego zapachu. Jest to efekt aromatyzowania herbaty olejkiem bergamotowym (pochodzi on z jednej z odmian pomarańczy: bergamotki). W składzie mieszanki znajdziemy herbaty cejlońskie, ale również indyjską Darjeeling. Niepowtarzalny zapach nie jest przypadkowy – jedna z teorii mówi, że olej bergamotowy był stosowany w czasach transportu herbat z Indii do Europy. Zastosowanie tej substancji pozwalało zabezpieczyć cenny towar przed zapachem ryb lub pleśnią.
Druga popularna teoria mówi o tym, że mieszkanka Earl Grey została stworzona przez chińskiego mistrza herbaty w XIX wieku. Mieszkanka ta miała być prezentem dla Charlesa Greya – drugiego hrabiego Grey i premiera Wielkiej Brytanii w latach 1830-1834. Niejasne są fakty dotyczące tego, która z brytyjskich firm jako pierwsza zajęła się tworzeniem Earl Greya. Jako pierwsze podawane są takie znane marki jak Twinings czy Jacksons of Piccadilly.
Earl Grey współcześnie
Obecnie wiele jest metod przygotowywania przez producentów tego rodzaju herbaty. Zmieniane są proporcje oraz dobór konkretnych składników. Jeśli więc nie zasmakuje nam Earl Grey proponowany przez jedną firmę, nie warto się zrażać, a skosztować innych propozycji. Wśród najpopularniejszych odmian Earl Greya obecnie wymienia się:
- Earl Grey Imperial – z dodatkiem płatków jaśminu
- Earl Grey Orange – z dodatkiem cząstek i kwiatów pomarańczy
- Earl Grey Bławatek – z dodatkiem płatków bławatka.
Nie tylko w filiżance…
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że Earl Grey wykorzystywany jest do przygotowywania ciast i różnych słodyczy. Może być także dodatkiem do dżemów. Wiele gospodyń zna jej zastosowanie również w przypadku tworzenia niepowtarzalnych sosów.
To jak, może teraz łyczek pysznego Earl Greya? Polecamy.