Ochrona przyrody na Wyspach Brytyjskich jest jednym z priorytetów Imperium – wspaniałe tereny naturalne, rozciągające się w każdym zakątku, są miejscem lęgowym dla wielu zwierząt, jak również ostoją dla roślin. Ochrona ta jest niezbędna również z innego powodu – szacuje się, że rocznie brytyjskie parki narodowe odwiedza ponad 110 milionów turystów.
Współcześnie na terenie Wysp istnieje 15 parków narodowych – trzynaście z nich znajduje się na obszarze Anglii i Walii, pozostałe dwa na terytorium Szkocji. Przyciągają one miłośników przyrody, ale także pieszych wędrówek czy nawet dzikiego biwakowania. Nie powinno to dziwić- każdy z parków narodowych w Wielkiej Brytanii oferuje swoim gościom niezapomniane widoki i przeżycia. Bogactwo krajobrazu oraz liczne zwierzęta, które można obserwować sprawiają, że tutejsze parki narodowe są jednymi z najchętniej odwiedzanych w całej Europie!
Co stanowi największe bogactwo poszczególnych parków narodowych?
Park narodowy Snowdonia ceniony jest przede wszystkim przez miłośników gór – nazwa parku wzięła się od jednego z tutejszych wzniesień: Snowdon. Park ten, ze względu na swój górski charakter, jest odwiedzany przez ok. 6 milionów turystów rocznie. Niedaleko Snowdonii znajduje się park Peak District – warto dodać, że był on pierwszym parkiem narodowym założonym w UK. To w sercu tego miejsca znajduje się jeden z najdłuższych szlaków turystycznych – mierzący 431 km Pennine Way .
Park narodowy Loch Lomond and the Trossachs to jeden z dwóch szkockich parków narodowych. Jego nazwa wskazuje, że na jego obszarze znajdziemy jedno z najbardziej urokliwych jezior w tej części kraju. Dodatkową atrakcją jest również zamek Loch Lomond, posiadający swoją mroczną historię…
Drugim szkockim parkiem jest Park Narodowy Cairngorms, będący największym pod względem wielkości rezerwatem w Wielkiej Brytanii. To także obszar zachwycający dzikością przyrody – obecne są tu wrzosowiska, skaliste zbocza oraz olbrzymie skupiska zwierząt będących pod ochroną.
Wśród parków położonych na południowej części Wysp wyróżniamy między innymi Dartmoor, Exmoor oraz New Forest. Dartmoor jest chętnie odwiedzany przede wszystkim przez miłośników historii – wiele tu historycznych obiektów oraz oryginalnych formacji skalnych.
Park New Forest powstał głównie w celu ochrony zniszczonych już wrzosowisk i torfowisk oraz starodrzewów.
Największym obecne problemem brytyjskich parków narodowych jest przeciążenie turystyczne, erozja szlaków pieszych, zaśmiecanie, niszczenie ogrodzeń farmerskich. Rząd stara się je stopniowo eliminować, jednak najważniejsze jest w tym wypadku edukowanie turystów. Jeśli zatem postanowisz się wybrać do któregoś z brytyjskich parków, zwróć uwagę czy Twoi towarzysze lub osoby spotykane na szlaku tratują to moejsce z należytym szacunkiem. Bon voyage!