Jak powrócić do nauki języka obcego po dłuższej przerwie?

Naukę języka obcego rozpoczynamy już w szkole podstawowej, a w średniej i na studiach poszerzamy swoja wiedzę o słownictwo zawodowe/branżowe. Jednak nie zawsze zajęcia w szkole dają satysfakcjonujące efekty, więc zapisujemy się na kurs w szkole językowej, który nieraz z różnych powodów musimy przerwać i wtedy pojawia się pytanie “od czego zacząć” i “ile jeszcze pamiętam?”.

Zacznijmy od początku.

Podstawą jest motywacja. Perspektywa lepszej pracy lub wakacji zagranicznych, podczas których możesz swobodnie się porozumiewać jest na pewno kusząca. Nie martw się, że nie pamiętasz już nic z tego, czego nauczono Cię przez te wszystkie lata, bo na pewno pamiętasz bardzo dużo. Najlepsza w tym przypadku jest metoda małych kroków i otaczanie się językiem obcym na wszelkie sposoby.

Do dzieła!

Mamy dla Ciebie kilka pomysłów na powrót do nauki języka obcego.

  • Posiadasz notatki ze szkoły i kursów językowych?  Zbierz je wszystkie i przeczytaj od początku do końca. Jeśli będzie trzeba to nawet kilka razy – już wtedy zobaczysz, że pamiętasz dużo więcej niż Ci się wcześniej mogło wydawać 🙂
  • Chcesz poznać lepiej język obcy? Czytaj! Interesujesz się, sportem, modą, polityką czy biznesem? W internecie nie brakuje artykułów anglojęzycznych, a dostęp do nich jest banalnie prosty i darmowy. Możesz również kupić różnego rodzaju poradniki, gazety oraz książki anglojęzyczne (nawet kucharskie!).
  • Lubisz odpoczywać oglądając dobry film? Odpoczywaj i ucz się poprzez rozrywkę oglądając anglojęzyczne filmy i seriale. Najlepszym rozwiązaniem będą te, które są dostępne online lub na płytach. Jeśli czegoś nie zrozumiesz, możesz cofnąć daną scenę i obejrzeć ją tyle razy, ile będzie trzeba. Masz też nieograniczony czas na to aby zerknąć do słownika 🙂
  • Jeśli dużo czasu spędzasz w autobusach/pociągach, a do tego nie lubisz słuchać rozmów wszystkich dookoła, to możesz np. założyć słuchawki, włączyć anglojęzyczne radio i posłuchać informacji albo muzyki, którą lubisz.
  • Często spędzasz wolny czas na FB i martwisz się, że przez ogrom obowiązków oraz naukę języka zabraknie Ci czasu na rozmowy ze znajomymi? Nie musisz z tego rezygnować! Niedawno pisaliśmy o tym, w jaki sposób połączyć naukę języka angielskiego z Facebookiem – zachęcamy do przeczytania wpisu

Ostatnie i najważniejsze!

Jeśli przebrniesz już przez pierwszy etap i odświeżysz materiał, którego uczysz się przez tyle lat, to najwyższa pora wrócić na zajęcia i kontynuować naukę. Nie musisz znów zaczynać od zera! Możesz też sprawdzić swój poziom angielskiego wypełniając krótki test językowy w szkole językowej lub porozmawiać z Native Speakerem, który pokieruje Cię do odpowiedniej grupy. Nie zmarnuj pracy poświęconej dotychczas na naukę języka. Życzymy wytrwałości!